HRAJ KOMEDII Tragédie hereček

veselohra
Karel Steigerwald

Steigerwaldova hra, napsaná v letech 1999–2000, je další ze sžíravých textů na téma účtování s vlastní minulostí. Historická pravda a lidská paměť mohou být dvě zcela odlišné věci, zvláště, pokud jsou traktovány skrze divadelní jeviště, a ještě spíše skrze životní příběhy „dvou velmi starých hereček“, které spolu za všech režimů bojovaly o hlavní role. Složeny ze střípků skutečných domácích dramatických umělkyň 20. století, jsou schopny nejen jedna druhou udat a poslat na šibenici, ale dokonce se i utkat o přiznání se k témuž. Kdo koho přehraje? „Ne ty, to já jsem napsala tu petici!“ Jedna milovala Stalina, druhá zase Goebbelse. „Když ony vraždily a milovaly, to se chvěly kontinenty! Však to také byla shakespearovská doba.“ 
Ironická a groteskní perzifláž mnoha různých historicko-společenských motivů a fakt, spjatá otázkou po identitě člověka vzešlého z 20. století. Jak směšně kýčovité mohou být dějiny, zvláště v zemi, kde je podepisování petic národní sport? To vše odehráno na pozadí divadelního prostředí, v němž je proměnlivost a jepičí prchavost existence přímo zakódována.
Po uvedení scénické črty části této hry v brněnském Divadle Husa na provázku v roce 2011 nastuduje komedii ve Slováckém divadle režisér Břetislav Rychlík ve světové premiéře.

Termíny představení: