Kdo je Slováckým Oskarem, kdo Největším z pierotů a kdo Komediantem roku 2012?

A můžeme vám oznámit, které herečky, kteří herci a které inscenace byly oceněny během XXVII. Divadelního plesu! V příštích dnech se samozřejmě budeme ještě vracet k oceněním podrobněji. Dnes zůstaňme u stručného výčtu. Kdo je Slováckým Oskarem, kdo Největším z pierotů a kdo Komediantem roku 2012?

SLOVÁCKÝ OSKAR je diváckou cenou popularity. Diváci rozhodli, že v roce 2012 byla jejich nejoblíbenější herečkou Irena Vacková. Její nejvýraznější rolí ve zmíněném roce byla vejměnice Boučková v dramatizaci románu K. V. Raise Kalibův zločin. Slováckým Oskarem se podle rozhodnutí hlasujících diváků stal Tomáš Šulaj. Obhájil tak označení nejpopulárnější herec Slováckého divadla již třetí rok po sobě! Jeho nejvýraznějšími rolemi v roce 2012 jsou: Vojtěch Kaliba ve hře Kalibův zločin, voják Patrik v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, několik rolí v dramatizaci románu Karla Čapka Válka s mloky, Lopachin ve Višňovém sadu, ale také (již více let) Jerry Lukowski v muzikálu Donaha! nebo Rychlonožka v Rychlých šípech. Diváci rozhodli i o tom, že nejpopulárnější z inscenací nazkoušených v roce 2012 byl muzikál se semaforskými písničkami Kdyby tisíc klarinetů.
Odborná porota složená z recenzentů, novinářů a kulturních pracovníků po dlouhých poradách o hereckých výkonech a inscenacích dospěla k závěru, že cenu NEJVĚTŠÍ Z PIEROTŮ za rok 2012 si zaslouží herečka Klára Vojtková za roli studentky Carol v inscenaci Oleanna, kterou uvádíme na Malé scéně. V mužské kategorii si svého „pierota“ odnesl Josef Kubáník za roli chlapce Oskara ve hře Oskar a růžová paní. Režisér Jan Antonín Pitínský se zasloužil o to, že jím režírované drama Kalibův zločin bylo porotou oceněno jako nejlepší kus roku 2012.
A jsme u „interní“ CENY KOMEDIANTŮ… Ještě před jejím prvním předáním v loňském roce (za rok 2011) o ní její inspirátor David Vacke prohlásil: „Všechnu smetanu vždycky slízli herci nebo režiséři, tak jsem si řekl, že je načase, abychom připomněli, že ty krásné inscenace vznikají i díky dalším kolegům. Myslím, že to bude důstojné poděkování za to, co pro divadlo i ti, o nichž se tolik nemluví, dělají“. A tak herci ve dvoukolovém hlasování vybírají z výtvarníků, hudebníků, choreografů osobnost, jejíž práci a přístup chtějí v tom kterém roce vyzdvihnout, ocenit (uznání si však jistě zaslouží každý). Cenu komediantů za rok 2012 si odnesl stepař a choreograf Jan Bursa za stavbu stepařských čísel v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů.