Narozeniny Květy Fialové: medaile, okurky i živý lachtan

Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti bylo zase živo. Legendární česká herečka Květa Fialová totiž na jeho prknech hrála další reprízu její oblíbené hry Harold a Maude, za níž dostala letos v březnu cenu Thálie. A protože to bylo v podvečer jejích 82. narozenin, nemohlo se to obejít bez překvapení.

To první přišlo hned po skončení představení, když režisér a ředitel Slováckého divadla Igor Stránský pozval na jeviště náměstka ministra kultury Radka Zdráhala. Ten překvapené herečce oznámil, že přijel z pověření ministra, aby jí udělil medaili Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury. „Vy jste mě rozplakal, to jsem nečekala. Vždyť celý život nedělám nic jiného, než jen skáču, skáču, až jednou doskáču,“ tiskla v rukou cenu představitelka stovek filmových i divadelních rolí.
To ale netušila, co všechno se bude dít den poté, tedy v den narozenin. Hned ráno dostala od svého přítele a hereckého kolegy Josefa Kubáníka 82 lahví zavařených okurek. „Květa má ráda šampaňské, ale o okurkách od mé maminky říká, že jsou ještě lepší. Tak jsme jí jich udělali hned 82, ať má po celý rok, jak sama ráda říká, ráj v hubě,“ usmíval se Josef Kubáník.
Velké překvapení na oslavenkyni ale ještě teprve čekalo. Přátelé ji odvezli do nedaleké zlínské zoo s tím, že si udělají malý výlet. Jaké bylo hereččino představení, když se před stovkami diváků dozvěděla, že od herců Slováckého divadla a od pracovníků Zoo Zlín dostala k narozeninám živého lachtana hřívnatého. „Ten důvod je prostý. Květa hraje Maude a kdekdo o ní říká, že jako Maude i žije. Jenomže Maude neváhá a klidně v zoo ukradne lachtana. Tak aby Květa někdy něco takového neprovedla, zvíře jsme jí radši preventivně dali,“ vysvětluje s úsměvem Josef Kubáník. „Doma ho mít nemůžu, je to velká škoda, mám totiž malou vanu,“ krčila rameny slavná herečka, kterou velmi potěšilo, že se její nový zvířecí miláček jmenuje Oskar. „My totiž začínáme ve Slováckém divadle připravovat spolu s Pepíčkem nádhernou hru Oskar a růžová paní. Tak snad je to dobré znamení,“ radovala se z dárku filmová Tornádo Lou. „Nikdy by mě nenapadlo, že zažiju nejkrásnější narozeniny na konci života. Děkuji Pepíčkovi, že to všechno zařídil. To musel dělat snad rok. Kvůli lásce k němu a kvůli divadlu stojí zato žít. A já se chystám nejmíň do devadesáti,“ uzavřela Květa Fialová.

Květa Fialová v Zoo Zlín se zaměstnanci                    ... a s 82 lahvemi okurek
a svým lachtanem Oskarem:                                       od Josefa Kubáníka: