Divá Bára

ale též Píseň o Viktorce, a taky Karla, tedy tři povídky nejvěhlasnější autorky české, jak byly předvedeny na fiktivní generální zkoušce dne 21. 12. 1940 na jevišti „Mladé scény“ v Dělnickém domě ve Valašském Meziříčí ...
Božena Němcová
Divá Bára [návrh plakátu a grafické zpracování © František Petrák 2007]

 

„Nejpěknější bylo u ní oko; a právě proto musela od lidí posměch snášet. Spílali jí, že má 'oči  buličí'.“ Tak popisuje ve své povídce jednu ze svých mnoha ženských hrdinek, její autorka Božena Němcová. Příběhy kurážných, energických a čestných dívek Viktorky, Karly a Báry, které kvůli svým výjimečným schopnostem a vlastnostem mnohdy musely čelit urážkám a nenávisti takřka celých vesnic, nejsou pouze romantickými příběhy. Sama spisovatelka je pojala jako pravdivé výpovědi o společnosti, která netoleruje jinakost, byť by byla obdivuhodná. Viktorčina, Karlina a Bářina „odlišnost“ totiž nespočívá jenom ve vzhledu, ale především v povaze. „Odlišnost“ či „výjimečnost“ můžeme přiřknout i Boženě Němcové, jež prostřednictvím odvážných, pravdomluvných, spravedlivých a hlavně konvencemi nesvázaných postav vytvořila do té doby neobvyklý typ razantní ženské hrdinky. Jelikož se režie inscenace ujme Jan Antonín Pitínský, který je ve Slováckém divadle známý netradičními výklady klasických látek (připomeňme Lišku Bystroušku, Bratry Karamazovy a Gazdinu robu), je víc než pravděpodobné, že se v jeho pojetí příběhů Viktorky, Karly a Báry bude zrcadlit především naše mnohými xenofobiemi prosycená doba.

 

Scénáře

Eva Tálská (Píseň o Viktorce) Matěj T. Růžička (Karla, Divá Bára) 
Hudba Petr Hromádka 
Scéna Jan Hubínek j.h. 
Kostýmy Michaela Hořejší j.h. 
Choreografie Igor Dostálek j.h. 
Hudební nastudování Josef Fojta 
Výtvarná spolupráce Josef Homolka j.h. 
Dramaturgie Hana Hložková 
Námět a režie Jan Antonín Pitínský j.h. 
  
Datum premiéry:20. 1. 2007 
Délka představení 3:00 
  
 Datum derniéry: 20. 5. 2008

 

Osoby a obsazení

Úprava nářečí Josef Kolařík j.h. (Karla) 
  
 Tomáš Šulaj jako Karel Kat, režisér Mladé scény, který též vystupuje v roli Venkovana, Petra (v Karle) a Správce (v Divé Báře) 
 Vladimír Doskočil jako Jindřich Gratz, asistent režie Mladé scény, vystupuje v roli Miloty (v Karle), Rychtáře (v Divé Báře) 
 Zdeněk Trčálek jako Jaroslav Podzemný, herec Mladé scény, jenž vystoupí v rolích Černého myslivce (v Písni o Viktorce), jako Kluk (v Karle) a jako Myslivec (v Divé Báře) 
Jiří Hejcman jako Alois Tichopád, herec Mladé scény, vystoupí v rolích Toníka (v Písni o Viktorce), Karla-Karly (v Karle) a Josífka (v Divé Báře) 
 Kamil Pulec jako Svatoslav  
David Vacke jako Antonín Libiger, herec Mladé scény, vystoupí v rolích Faráře (v Písni o Viktorce), Slovana (v Karle) a Faráře (zase!) (v Divé Báře) 
 Jitka Josková jako Běla Šumberová, herečka Mladé scény, která vystoupí v roli Viktorky (v Písni o Viktorce), Maškary (v Karle) a Báry (v Divé Báře) 
 Jaroslava Tihelková jako Dobra Skřipková, herečka Mladé scény, vystoupí v roli Kmotry (v Písni o Viktorce), Milotové (v Karle), Kostelníkové (v Divé Báře) 
Irena Vacková jako Marie Blahúnková, herečka Mladé scény, jež vystoupí v roli Matky (v Písni o Viktorce), Markýty (v Karle) a Pepinky (v Divé Báře) 
Tereza Novotná-Mikšíková jako Jaroslava Hýžová, malířka a herečka Mladé scény, která vystoupí v roli Mařenky (v Písni o Viktorce), Hanči (v Karle) a Elšky (v Divé Báře) 
 Andrea Nakládalová jako Leonora Boková, herečka Mladé scény, vystoupí v roli Děvčete (v Písni o Viktorce), Báry Jakšové (v Karle), Venkovanky (v Divé Báře) 
Josef Kubáník jako Arne Prohaska, tisková dozorčí služba při OÚ Valmez 
Miroslav Zavičár jako Jožin Kouprt ml., člen Národní obce fašistické 
   
   
Kapela pod vedením Josefa Fojty:  
   
Housle Pavel Mikeska 
Violoncello Viktor Kozánek nebo Petr Kostka 
Cimbál Veronika Herberková 
Trombon Lukáš Moťka 
Bicí Josef Fojta 

 

Technické zázemí

Inspice David Vacke 
Nápověda Regina Feinbergová 
Rekvizity Jana Mikulíková 
Garderoba Helena Kupová 
Vlásenky Šárka Bellanová 
Světla Kamil Nevřiva 
Zvuk Zdeněk Kudeřík 
Jevištní stavby Dan Hrabal, Pavel Kratochvíl, Kamil Pail, František Procházka, Petr Žajdlík 

Termíny představení: