Saturnin

Zdeněk Jirotka
Slovácké divadlo jako jediné divadlo v republice na svůj repertoár nasadilo jedinečnou komedii, která vznikla pole románové předlohy Zdeňka Jirotky Saturnin.
Je zbytečné jakkoliv přibližovat postavu legendárního sluhy Saturnina, který díky svému svéráznému přístupu k životu dokáže zamotat hlavu nejen svému pánovi, ale i jeho povedenému příbuzenstvu. Kdo by neznal bláznivou tetu Kateřinu, jejího "světáckého" synáčka Milouše, bodrého dědečka, krásnou slečnu Barboru, filozofujícího doktora Vlacha i samotného Jiřího Oulického, který si Saturnina do svých služeb povolal?
"Saturnin by mohl být zrovna ředitelem nějakého mezinárodního koncernu, ředitelská místa by ale nemohl střídat tak, jako střídá místa sluhů. Nadto se služebnictím prostě baví. Dovede udělat z jízdního řádu detektivku, z nesmělého muže džentlmena, milujícího vzrušení a sport a z neohroženého svůdce hrdinu filmové grotesky plné nehod a svízelů." Saturnin je zkrátka tím pravým příkladem toho, že na to, aby si člověk hrál a měl z toho radost, není nikdy pozdě.
Na přípravě divadelního scénáře spolupracoval i sám, dnes devadesátiletý, autor Saturnina Zdeněk Jirotka, kterému je inscenace věnována a slavnostní premiéru ve Slováckém divadle pak navštívila i jeho dcera.
Autorem adaptace je, stejně jako režisérem Ladislav Pešek, který do hlavních rolí obsadil Josefa Kubáníka, Kamila Pulce, Moniku Horkou, Božka Tomíčka, Vladimíra Doskočila, Annu Slezákovou - Mikovou a Roberta Bellana.
Divácký zájem svědčí o tom, že komedie se skutečně vydařila a podle dramaturgie Východočeského divadla v Pardubicích aspiruje na účast na druhém ročníku "Festivalu smíchu", který představuje ty nejlepší komedie, které na českých jevištích vznikly.

 

   
Datum premiéry:
1. 9. 2001 
Délka představení   
  
 Datum derniéry: 4. 5. 2002

 

Osoby a obsazení

 

Technické zázemí

Inscenace

Termíny představení: