„Pitínský je jako mercedes, ve kterém se chce každý svézt“

Více jak tři roky čekali divadelní fajnšmekři na uherskohradišťský návrat jednoho z nejvýraznějších českých divadelních režisérů současnosti Jana Antonína Pitínského. Po původně avizované Vojně se rozhodl nastudovat zapomenutý příběh K. V. Raise Kalibův zločin. Zkoušet se začalo minulý týden.

J. A. Pitínský je publiku Slováckého divadla moc dobře známý. Pravidelně zde režíruje od roku 1999 a nastudoval už pětici titulů - Gazdinu robu, Bratry Karamazovy, Lišku Bystroušku, Divou Báru a Cikány. Vyhlášený režisér se svojí přízní ke slovácké scéně netají. „V Hradišti je to naprosto jedinečné. Z toho mladého souboru cítím přirozené dychtění a otevřenost. Hlavně se mají rádi, a to jde vidět na zkouškách i na představeních. Je tady vidět talent a také ta prvotní nevinná noblesa herectví, což je moc pěkné a často se  s tím člověk nesetkává,“ nechal se slyšet držitel mnoha ocenění, a to i za inscenace uvedené na slováckých prknech.
Na vyhlášeného režiséra se těší i herecký soubor. „Víme, že přijede mercedes a všichni se v něm chceme svézt,“ zhodnotil pocity mezi divadelníky herec Kamil Pulec. Jeho kolegyně Jitka Josková přirovnává práci s Pitínským k cestě Himalájemi. „Je to dobrodružné, nevíte, kam přijdete, ale jste v pohádkové krajině, kam se nepodíváte každý den.“
Kalibův zločin si vybral sám režisér, dramaturgyně Iva Šulajová byla za volbu moc ráda. „Skutečně dobrých původních her z prostředí moravské či české vesnice není mnoho, román Kalibův zločin je však látkou, kterou lze bez uzardění srovnat s velikostí Mrštíkových Maryši nebo Preissové slavných her. Silný příběh muže, jehož nerovný a ze strany o mnoho let mladší nevěsty i vypočítavý sňatek a následné intriky tchýně postupně dovedou až k tragickému konci, je napínavým rodinným dramatem,“ líčí děj ve stručnosti dramaturgyně.
V novince se nakonec objeví polovina uherskohradišťského hereckého souboru. Titulní postavu svěřil režisér Pitínský Tomáši Šulajovi, ve velkých rolích se objeví Jitka Josková, Pavlína Hejcmanová, Kamil Pulec, Pavel Majkus a další. Scéna bude dílem Jany Hauskrechtové, kostýmy pak Evy Jiřikovské. Hudbu napíše Tomáš Jeřábek. Premiéra je ve Slováckém divadle naplánovaná na začátek února.

Bratři Karamazovi - foto Miroslav Potyka Liška Bystrouška - foto Miroslav Potyka
Divá Bára - foto Jan Karásek Cikáni (Hotel U Kostničího kamene) - foto Jan Karásek