FOTOGALERIE: Anička a bylinkové kouzlo má za sebou úspěšnou premiéru

Slovácké divadlo má od neděle 11. listopadu v repertoáru zbrusu novou pohádku Anička a bylinkové kouzlo. Původní veršovaný muzikál vytvořila autorská dvojice Josef Fojta a Emanuel Míšek. Režie se ujal Jakub Maceček.  Jak to vypadalo na slavnostní premiéře, se podívejte ve fotogalerii Marka Malůška zde

Původní veršovaný pohádkový muzikál tvůrčí dvojice Josef Fojta a Emanuel Míšek je určen nejen pro děti, ale doslova pro každého. S kouzelnou mocí bylinek a rozkvetlé voňavé louky vtipně seznamuje posluchače napříč generacemi, za použití písniček rozličných hudebních žánrů.

"S myšlenkou na Aničku a bylinkové kouzlo přišel Eman a bylo to krásné. Bylo to u nich na chalupě, kde řekl: "Udělejme něco, co je pro děti a tématem jsou bylinky." Bavilo nás to a těšilo," uvedl hudebník, skladatel, korepetitor a multiinstrumentalista Josef Fojta.

Oba autoři vydali k nové pohádce i CD dětských písniček Bylinky – písničky z hrnečku, které spolu s dětmi z pěveckých sborů nazpívali herci Slováckého divadla a které slavnostně pokřtili na premiéře. "Hledali jsme způsob, jakým přiblížit dětem svět bylinek tak, jak ho známe," dodal Fojta

Pohádka vypráví o malé holčičce, která objeví kouzelný svět bylinek a musí se postavit svému tátovi, aby zachránila bylinkám jejich louku. Aniččin táta se totiž na louce chystá stavět obchodní centrum.

Se souborem ji nastudoval režisér Jakub Maceček, který v minulosti na uherskohradišťské jeviště přivedl úspěšnou Knihu o hřbitově, originální inscenaci Villon F. (Na krk oprátku ti věší) nebo pohádku Princezny a loupežníci aneb Zmatky kolem Katky.

"Celý tvůrčí tým, tedy kromě autorů samých i režisér Jakub Maceček, autorka choreografií Jitka Hlaváčová, autorka výpravy Eva Jiřikovská i herecký soubor, byli a jsou velmi kreativní. Měli touhu si hrát nejen s příběhem, ale i s formou, kterou se odehrává. Je zde tedy pohádkový příběh s poučením, ale i hravost a nadhled, a to, si myslím, všechny společně velmi bavilo," uvedla dramaturgyně pohádky Iva Šulajová

Postavu Aničky hraje ve Slováckém divadle Klára Vojtková, pro kterou je Anička a bylinkové kouzlo první "pohádková zkušenost" na domácím jevišti. "Ale s dcerkou chodíme do divadla poměrně často, a tak znám reakce její i ostatních dětí z pozice diváka. A to miluju. Ráda sedám na balkoně a koukám nejen na jeviště, ale i na děti dole v sále. Baví mě to, dojímá mě to," řekla herečka.

Kromě originální hudby dua Fojta-Míšek je v pohádce důležitá i choreografie, kterou vytvořila herečka a dlouholetá členka souboru Slováckého divadla Jitka Hlaváčová

"S režisérem Kubou Macečkem jsme se shodli, že hlavním pohybovým projevem bylinek bude klasický tanec. Důležité bylo při tvoření choreografie myslet na to, co budou mít herci na sobě za kostým. Každý totiž máme svou bylinku přímo na kostýmu, takže je tím pohyb někdy omezen. Ale to je také to, co mě na vytváření choreografií a pohybu baví. Vymýšlet jiné možnosti, než jsou nám přirozeně vlastní," prozradila herečka.

V dalších rolích účinkují Pavel Hromádka, Pavlína Hejcmanová, Jiří Hejcman, Pavel Majkus, Martin Vrtáček, Tereza Novotná, Jitka Hlaváčová, Monika Horká, David Vacke a Josef Fojta nebo Jan Laník j. h.

Nejbližší repríza nové pohádky se uskuteční ve středu 26. prosince. Vstupenky k dispozici přímo zde.