Autista – Moje zatracené nervy! již příští neděli!!

Hru Autista – Moje zatracené nervy! napsala Alžběta Michalová speciálně pro Slovácké divadlo podle skutečných událostí, přesněji řečeno podle svých vlastních zkušeností, které každý den prožívá se svým autistickým bratrem. „Nezažít je, nemohla bych o nich psát. Nejsou to totiž zážitky, které by se daly vymyslet,“ říká. „Autista“ v režii Michala Zetela bude mít premiéru na Malé scéně příští neděli 14. 6 v 19.00 hodin. Kromě ní uvedeme do prázdnin ještě jednu reprízu – v úterý 23. 6. Posledních několik míst je možné na oba večery stále obsadit, podívejte se SEM…

Co se stane, když si autistický mladý muž vyrazí do metra? Co může zažít na plese s nevidomou spolužačkou? A jaké to je, když na cyklostezce řádí na kole a předstírá, že je to stádo koní? Celá řada veselých, ale i dojemných a tragikomických situací - i takové jsou součástí nové hry. Kromě toho se diváci dozvědí více o tom, kdo autisté jsou a že je jich kolem nás daleko víc, než si myslíme.
„Hrát autistu je velká výzva, mnoho herců po takových úkolech touží,“ přiznává Josef Kubáník, který vytvoří hlavní postavu – mladého muže jménem Kašpar. A dodává, že to nebude jen tak, diváci musejí uvěřit tomu, že před nimi je skutečný autista, někdo, koho možná ve svém okolí vídají… „Na zkouškách se o lidech s autismem bavíme, viděli jsme filmy, dokumenty, povídám si o tom s kamarádem psychologem,“ prozrazuje. Zároveň má velkou oporu v autorce Alžbětě Michalové.
Josef vytvořil ve Slováckém divadle již řadu velkých rolí. Před časem i desetiletého chlapce Oskara, jenž trpí leukémií (v inscenaci Oskar a růžová paní). Byl za ni nominovaný na Cenu Alfréda Radoka. Jeho autistický Kašpar bude tedy dalším zmapováním psychologie ne úplně běžného člověka.
Herci i režisér se před dvěma týdny rozhodli podpořit lidi s autismem originálním způsobem – přišli na zkoušku  modrém oblečení - modré košile, modrá trička, modré svetry, dokonce i modré boty a ponožky. Důvod vysvětluje Josef Kubáník: „Modrá je barva autistů a chtěli jsme tím připomenout, že jich kolem nás hodně žije, jen to o mnoha z nich nevíme…“
V dalších rolích se představí Pavel Majkus, Alžběta Kynclová a nová herečka souboru Tereza Hrabalová. Hru Autista – Moje zatracené nervy! budeme hrát na naší Malé scéně.