Autista oslaví tři roky na scéně

Čtrnáctého června to budou přesně tři roky od premiéry hry Autista – moje zatracené nervy!, kterou se souborem nastudoval režisér a ředitel divadla Michal Zetel. Hlavní roli autistického chlapce Kašpara ztvárnil Josef Kubáník, jenž za svůj mimořádný jevištní výkon obdržel cenu Největší z pierotů, a 29. září inscenace oslaví 85. reprízu.

Diváci se u dojemného i vtipného příběhu seznámí s autistickým mužem Kašparem, jeho sestrou a matkou. Rodina spolu zažívá situace, které ostatním nepřijdou nijak zvláštní, ba naopak jsou v každodenním životě banalitou. Vždyť na kole umí jezdit každý, objednat si kávu v restauraci také není věda a v tanečních to už vůbec není nijak zajímavé. Lidé žijící s autismem všechno prožívají úplně jinak.

Kašpar a jeho sestra procházejí společně běžnými situacemi, které se ale – nazírány vychýlenou autistickou logikou – stávají bojem o život, o nic menšího. Kašpar se snaží, hrozně se snaží, žít normální život, obstát v něm, dělat běžné věci – dostudovat, najít si ženu, mít přátele. Často je to k neunesení náročné a těžké, často je to neuvěřitelně legrační, často se tomu směje Kašpar i jeho sestra, často se Kašparovi směje celý svět.

"Zkoušení bylo krušné. Autorka Alžběta Michalová hru napsala podle skutečných událostí, které sama prožila s jejím autistickým bratrem a stále jej měla při zkoušení logicky před sebou. Trochu jsme se o tu naši divadelní postavu přetahovali, snažil jsem se je přesvědčit, že nenapodobuji Matěje, ale vytvářím postavu vlastní, mého autistu složeného podle všech těch cenných indicií, které mi autorka dodala. Nakonec se to, myslím, podařilo a dnes se na každé představení moc těším," řekl představitel Kašpara Josef Kubáník

"Po jednom představení jsme měli besedu, na které byla také paní speciální pedagožka, která přednáší o problematice dětí s postižením autistického spektra v nějakém kurzu či instituci. Její reakce byla  odzbrojující: "Vy jste tady za hodinu a půl vysvětlili a předali to, co já přednáším dva dny!" Myslím, že to udělalo radost nejen nám, ale hlavně autorce divadelní hry Alžbětě Michalové. Spolu s režisérem Michalem Zetelem hledali při zkoušení hry až do poslední chvíle ta správná slova a věty, aby všechno bylo srozumitelné a zároveň diváky zaujalo. A to se myslím povedlo," zavzpomínal další z protagonistů, herec Pavel Majkus.

Režisér hry Michal Zetel přemýšlí, proč je inscenace u diváků tak oblíbená: "Naprosto jistě to nevím, kdyby ano, už bychom měli další dvě pokračování. Ale jen se dohaduji, že to souvisí s mimořádnými hereckými výkony celého obsazení. Na Josefa Kubáníka je samozřejmě nejvíce vidět, je to velká a výrazná role a je ,řekněme si to na rovinu ,velmi herecky vděčná. Jednoduchá ale naní ani omylem. Zbylá trojice však odvádí obrovský kus disciplinované práce, často téměř neviditelné. Zpětně díky za to, kolegové! Děláte to skvěle! Taky jsem přesvědčený, že inscenace je prodchnuta velkou životní zkušeností a pravdou. Autorka a dramaturgyně psala o svém životě, o životě se svým bratrem o své rodině. Je to hluboce sdílený lidský příběh. Mě na tom nejvíce zasahuje ani ne tak tradičně užívané schéma handicapovaného hrdiny, který nakonec překonává nástrahy a nepřízeň osud, či ona teze: "Nemám právo si stěžovat, protože jsem zdravý a můžu vše. Podívejte se na ty postižené lidi, jak ti to mají těžké a nestěžují si!", ale spíše vědomí, že kvalita života je velmi individuální věc a občas stačí jen trošku otevřenosti a lidskosti, jak ji zlepšit ostatním, ale především sami sobě."

Autistu napsala Alžběta Michalová speciálně pro Slovácké divadlo podle skutečných příběhů, které sama zažila se svým bratrem. "Nezažít je, nemohla bych o nich psát. Nejsou to totiž zážitky, které by se daly vymyslet," řekla autorka.

V inscenaci hrají Josef Kubáník, Tereza Hrabalová, Bára Nesvadbová nebo Alžběta Kynclová a Pavel Majkus.

Autistu uvádíme na Malé scéně, do prázdnin diváky čeká jediná repríza, která je již beznadějně vyprodaná.