Autista slaví "pětaosmdesátku"

Pětaosmdesátou reprízu oslaví v sobotu 29. září inscenace Autista – Moje zatracené nervy!, kterou se souborem nastudoval na Malé scéně režisér a ředitel divadla Michal Zetel. Hru přímo pro Slovácké divadlo napsala Alžběta Michalová, která se inspirovala příběhem vlastního bratra.

Inscenace je v repertoáru tři roky a představitel hlavní role autistického chlapce Kašpara Josef Kubáník obdržel za svůj mimořádný jevištní výkon cenu odborné poroty Největší z pierotů.

"Zkoušení bylo krušné. Autorka Alžběta Michalová hru napsala podle skutečných událostí, které sama prožila s jejím autistickým bratrem a stále jej měla při zkoušení logicky před sebou. Trochu jsme se o tu naši divadelní postavu přetahovali, snažil jsem se je přesvědčit, že nenapodobuji Matěje, ale vytvářím postavu vlastní, mého autistu složeného podle všech těch cenných indicií, které mi autorka dodala. Nakonec se to, myslím, podařilo a dnes se na každé představení moc těším," řekl představitel Kašpara Josef Kubáník.

"Po jednom představení jsme měli besedu, na které byla také paní speciální pedagožka, která přednáší o problematice dětí s postižením autistického spektra v nějakém kurzu či instituci. Její reakce byla odzbrojující: „Vy jste tady za hodinu a půl vysvětlili a předali to, co já přednáším dva dny!“ Myslím, že to udělalo radost nejen nám, ale hlavně autorce divadelní hry Alžbětě Michalové. Spolu s režisérem Michalem Zetelem hledali při zkoušení hry až do poslední chvíle ta správná slova a věty, aby všechno bylo srozumitelné a zároveň diváky zaujalo. A to se myslím povedlo," zavzpomínal další z protagonistů, herec Pavel Majkus.