Autista slaví zítra pětasedmdesátou reprízu

Úspěšná a oblíbená inscenace Slováckého divadla Autista - Moje zatracené nervy! oslaví zítra už pětasedmdesátou reprízu. "Autista se za dva a půl roku stal jedním ze tří nejúspěšnějších titulů Malé scény v celé historii divadla," uvedl představitel hlavní role Kašpara Josef Kubáník. "Na začátku jsme si říkali, že taková hra osloví jen určitou část publika a jsme nadšení, že jsme se mýlili."

Autistu režíroval Michal Zetel podle skutečných událostí a Josef Kubáník za ztvárnění titulní postavy získal cenu za nejlepší herecký výkon Největší z pierotů.

Hru napsala Alžběta Michalová speciálně pro Slovácké divadlo podle skutečných událostí, přesněji řečeno podle svých vlastních zkušeností, které každý den prožívá se svým autistickým bratrem. "Nezažít je, nemohla bych o nich psát. Nejsou to totiž zážitky, které by se daly vymyslet," řekla autorka.

"Zkoušení bylo krušné. Trochu jsme se o tu naši divadelní postavu přetahovali, snažil jsem se je přesvědčit, že nenapodobuji Matěje, ale vytvářím postavu vlastní, mého autistu složeného podle všech těch cenných indicií, které mi autorka dodala. Nakonec se to, myslím, podařilo a dnes se na každé představení moc těším. To, že bylo zatím stále vyprodáno, svědčí o tom, že se snad těší a jsou tím naším vyprávěním zasažení i diváci," doplnil Josef Kubáník.