Autorskou koláž KDY bude po válce čekají poslední čtyři reprízy

Autorskou koláž KDY bude po válce režisérky Zoji Mikotové čekají poslední čtyři reprízy. "V dubnu inscenaci uvedeme celkem třikrát. Poslední představení je v plánu 22. května od 17 hodin. Na všechny reprízy jsou zatím vstupenky k dispozici," upřesnil tiskový mluvčí divadla Josef Kubáník. Vstupenky na všechna představení k dispozici zde

Autorskou koláž pro Slovácké divadlo napsaly dramaturgyně Iva Šulajová a režisérka Zoja Mikotová, která se ujala zároveň režie. Hra vycházející z autentických zápisků, dopisů a vzpomínek se věnovala tématu první světové války, a především příběhům žen a dětí, jež se často nedobrovolně staly, ze dne na den, hospodáři a živiteli rodiny či předčasně dospělými.

"O tématu první světové války jsem věděla a přemýšlela docela dlouho," řekla Zoja Mikotová. "Shromáždit podkladové materiály k napsání scénáře však nebylo až tak těžké. Už k výročí roku 1914 bylo vydáno mnoho publikací mapujících tuto problematiku, je úžasné, že mnoha lidem není lhostejná tato doba. Patřím ke generaci, které byla podstata 1. světové války dezinterpretována, její rozsah i význam zamlčován. Její rozsah i dopad je tak rozsáhlý, a tak komplikovaný, že není možné jedinou inscenací vše obsáhnout. Doufám, že však lze vyjádřit nelhostejnost, obdiv a lásku," uvedla režisérka.

Inscenací se divadlo připojilo k loňským oslavám 100. výročí založení Československa.