Bacha na ponožky! Lichožrouti útočí ve Slováckém divadle

Gangsterka pro celou rodinu Lichožrouti s podtitulem blízké setkání lichého druhu vzniká právě v těchto dnech ve Slováckém divadle.

Inscenační tým gangsterky pro celou rodinu Lichožrouti

Režie známého příběhu o tvorech, kteří se v domácnostech živí ponožkama a maminky tak nikdy nedokážou najít stejný pár, se ujal Lukáš Kopecký. Slavný knižní příběh Pavla Šruta Lichožrouti dramatizovala pro Slovácké divadlo dramaturgyně a spisovatelka Vendula Borůvková.

„Budeme si hrát na to, jak by to vypadalo, kdyby Lichožrouti vtrhli přímo do divadla. Tím pádem budeme moct nechat děti, aby si na figuríny Lichožroutů i sáhly. A uvažujeme i o tom, že by se k představením mohly pořádat třeba návazné tvořivé dílničky,“ poodhalil režisér Lukáš Kopecký svou představu na zahajovací zkoušce.

Kromě Pavla Šupiny coby hlavního lichožroutka Hihlíka se diváci mohou těšit i na další oblíbené tváře uměleckého souboru Slováckého divadla. Roli maminky a režisérky si užije Irena Vacková, divadelní nápovědu a všetečného diváka její manžel David. Lichožroutí svět dále ztvární Vladimír Doskočil, David Vaculík, Tereza Novotná, Tereza Hrabalová, Martin Hudec, David Macháček a další.

Režíruje Lukáš Kopecký, scénář napsala Vendula Borůvková na motivy knihy Pavla Šruta. Scénu, kostýmy a figuríny lichožroutů vytvořila Vendula Watzková, hudbu komponuje Mario Buzzi, na pohybové spolupráci se podílí Pavol Seriš. O dramaturgii se stará Markéta Špetíková. Premiéra Lichožroutů ve Slováckém divadle je naplánovaná na 10. ledna 2021.

Kdo jsou lichožrouti?

Záhadní tvorové, kteří v domácnostech žerou ponožky a z párů dělají licháče. Nejobratnější lupiči všech dob, které málokdo z lidského světa spatřil. To jsou Lichožrouti, které ve své stejnojmenné knize z roku 2008 stvořil spisovatel Pavel Šrut. Podobu jim vdechla výtvarnice Galina Miklínová.

Příběhy zaznamenaly obrovský úspěch, a tak následovaly další dvě knihy – Lichožrouti se vracejí a Lichožrouti navždy. Na motivy knižní série vznikl v roce 2016 rodinný animovaný film.