Blíží se premiéra Shakespearovy klasiky Mnoho povyku pro nic

Jedna z vrcholných veselých komedií jednoho z nejslavnějších dramatiků všech dob Williama Shakespeara Mnoho povyku pro nic bude mít brzy premiéru. Slavná hra vstoupí na jeviště v sobotu 27. ledna a se souborem ji připravuje režisér Zdeněk Dušek.

"Mnoho povyku pro nic je celosouborová komedie, velké obsazení, na což nejsem ve Slováckém divadle zvyklý, ale těším se. Bylo docela těžké najít u Shakespeara komedii, která by nebyla trpká na konci, ale nakonec se nám to povedlo," uvedl režisér.

Zdeněk Dušek patří mezi osvědčené režijní tváře Slováckého divadla a dosud zde nastudoval sedm inscenací. Jeho poslední režií na uherskohradišťských prknech bylo v loňském roce oceňované drama Henrika Ibsena Nepřítel lidu. "Mám s divadly, ve kterých pracuji, gentlemanskou dohodu, že když jim udělám komedii, dají mi příště vážnou věc a naopak. Je to pro mne taková jakási pracovní antikoncepce, abych nezačal užívat osvědčená klišé, kdybych stále dělal jeden žánr. Loni byl tedy čas dramatu a musím říct, že se mi na Ibsenovi pracovalo moc dobře. Teď přišel čas na komedii," doplnil Zdeněk Dušek.

Jedna ze Shakespearových vrcholných veselých komedií (tzv. svátečních) spolehlivě baví diváky i tvůrce skrze tři hlavní dějové zápletky. "Dvě jsou milostné – mladí snoubenci Hero a Claudio se mají brát, avšak jejich osudem neblaze zamíchá zlé nařčení z nevěry; zapřísáhlí odpůrci vdávání a ženění Beatrice a Benedick zase přes nejednu slovní bouři přece jen zdárně doplují do přístavu manželského; třetí zápletka přivádí na scénu komicky popletené strážce veřejného pořádku, kteří nevědomky a vlastně náhodou rozpletou nepříznivé nitky osudu a přispějí k dobrému konci, jak se na správnou komedii sluší," prozradila dramaturgyně Slováckého divadla Iva Šulajová.

Slavný alžbětinec William Shakespeare (1564 - 1616) je právem nazýván největším dramatikem všech dob. Na svém kontě má přibližně 38 her, 154 sonetů, dvě dlouhé epické básně a několik dalších básní, z nichž některé jsou nejistého autorství. Jeho hry byly přeloženy do všech hlavních živých jazyků a jsou uváděny častěji než hry jakéhokoli jiného dramatika.

Ve Slováckém divadle se dosud Shakespeare hrál 22krát. Mnoho povyku pro nic tedy bude inscenací s pořadovým číslem 23 a na jeviště se vrací v historii divadla už podruhé. "První premiéra komedie Mnoho povyku pro nic se uskutečnila 16. června 1960 v režii Jiřího Škobise. První hrou Williama Shakespeara ve Slováckém divadle byla komedie Sen noci svatojánské v režii Evžena Sokolovského. Premiéra se uskutečnila 26. února 1955," doplnila Iva Šulajová.

Nové nastudování hry Slovácké divadlo uvede v překladu Jiřího Joska. Scénu vytvořil Milan Popelka, kostýmy Sylva Zimula Hanáková. Hudbu složil Daniel Fikejz a choreografie se ujala Hana Achilles. Dramaturgyní inscenace je Iva Šulajová.