Čarodějnice v kuchyni - recenze J. P. Kříže

Dnes večer odehrajeme další reprízu komedie Čarodějnice v kuchyni, již uvádíme v rámci dramaturgické line SLoffÁCKÉ DIVADLO. V hlavních rolích excelují Jaroslava Tihelková a Monika Horká. Ačkoliv je dnešní repríza vyprodaná, v listopadu ještě volné vstupenky máme. Rezerovat si je můžete ZDE... A co o inscenaci napsal kritik J. P. Kříž?

Kanadský showbyznys na břehu Moravy
Jiří P. Kříž
Evropské premiéry se Čarodějnice v kuchyni Kanaďanky Caroline Smithové dočkaly v režii Michala Skočovského v hradišťském Slováckém divadle. Jako druhý příspěvek alternativní dramaturgické řady SLoffÁCKÉ divadlo.
Smithovou v severní Americe dobře znají. Za Čarodějnice obdržela v roce 2005 titul Nejlepší kanadská hra roku. Populární jsou i její další texty včetně scénářů k pantomimám. Hrály se prý skoro ve všech kanadských divadlech. Pro Česko objevil autorku Martin Fahner.

Realita s čárovými kódy
Po bývalém kině Mír, kde se jako první číslo slovácké „off“ řady objevil prostořeký, ale naléhavý Charmanův Večer na psích dostizích, padla tentokrát volba na restauraci Maso a pivo. Tedy - jak je dneska zvykem v domovině frau Mastilkové z Fidlovačky - trendy Beef & Beer. Přesněji v jejím igelitovém skleníku na terase. V říjnu zatím jen maličko vymrzlém.
To ale nic nemění na tom, že Čarodějnice v kuchyni namířily kritické ostří na vyprázdněné, proto oblíbené televizní formáty všelijakých zaručených kuchařek a domácích kutilských dílen. Recepty a návody na svépomocné zvelebení rodinné vily každého z nás pak vnucují lidem herečky a známé tváře, které v životě nedržely v ruce vařečku či hasák.
Smithová si vymyslela kuchařky hned dvě - Dolly a Isabel. K zulíbání je hrají Monika Horká a Jaroslava Tihelková. Nad jejich pořady se smráká, protože jsou už přece jen trochu okoukané; tedy ty dvě roztomilé kuchařinky. Ale protože trpí chorobou i českých celebrit, tedy nenávidět se a pomlouvat v bulváru, nastane při jejich osobním střetu před kamerou zázračný restart. Novou spršku reality situací vedení TV hned vycítí a realizuje.
O kumštýře je ovšem velká nouze. Pořad Z babiččiny kuchyně má na starosti Stephen Biddle, režisér spíše podprůměrný, a jak se ukáže, syn obou návody chrlících hvězd; tedy synek biologickou matkou kdysi odložený a její kamarádkou adoptovaný. Hrají ho střídavě Josef Kubáník a Viktor Zavadil. Kameramana Roberta, který se občas do techniky pěkně zamotá, protože knížku fyziky naposledy viděl nanejvýš v šesté třídě, alternují Štěpán Goiš a Viktor Hanačík.

Ejhle, náš svět
Kdyby jen u kuchtění v televizi zůstalo, byly by Čarodějnice v kuchyni jen průměrným obrázkem dění v jednom televizním studiu vybaveném sponzorskými vařečkami, hrnci a dalšími rekvizitami, které ani nestačili zbavit prodejních štítků s čárovými kódy.
Jenomže takovými čarodějnicemi a TV formáty se dnešní svět hemží. Od odborníků třeba na Ferdinanda Peroutku, až po jen penězi, nikoli však věděním nebo aspoň slušností vybaveného kandidáta na prezidenta USA. A protože s tím lidi v našem většinou už jen virtuálním světě nehnou, nezbývá, než se tomu aspoň smát.

Slovácké divadlo Uherské Hradiště - Caroline Smithová: Čarodějnice v kuchyni. Překlad Martin Fahner, režie Michal Skočovský, dramaturgie Iva Šulajová, výprava Jitka Fleislebrová, hudba Robin Schenk. Evropská premiéra v restauraci Beef & Beer 16. října 2016.

Hodnocení 70%