Cena facky aneb Gottwaldovy boty nadchla diváky na mezinárodním festivalu Divadlo evropských regionů

Z Maďarska, Německa, Španělska, ale i Velké Británie, Slovinska a dalších zemí přivážela v minulých dnech do Hradce Králové, kde probíhal 21. ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, evropská divadla své nejlepší inscenace. Nejvíce vystupujících je samozřejmě z České republiky. Náš region, ale i celou Českou republiku, zastupovalo ve čtvrtek 25. 6. Slovácké divadlo s inscenací Cena facky aneb Gottwaldovy boty. A můžeme s hrdostí sdělit, že festivalové diváky původní česká hra napsaná přímo pro naše divadlo nadchla! Ovace ve stoje, pochvaly od nejrespektovanějších divadelních odborníků a ujištění, že právem patříme mezi elitu českých divadel.

Hru Cena facky aneb Gottwaldovy boty napsal dramatik Karel Steigerwald podle povídek Josefa Holcmana a popisuje v ní osudy dvou rodin – jedné komunistické a druhé katolické na Slovácku. Inscenace režiséra Břetislava Rychlíka, která se dostala mezi deset nejlepších pro rok 2014 v anketě Divadelních novin, útočila v úzké nominaci na Cenu Marka Ravenhilla v kategorii Nejlepší poprvé uvedená česká hra roku 2014 a časopis Reflex ji označil za nejsilnější divadelní zážitek loňského roku, už viděla celá řada osobností a všichni se o ní vyjadřují s uznáním, včetně ministra kultury Daniela Hermana, režiséra Jana Hřebejka, dokumentaristky Heleny Třeštíkové, spisovatele Pavla Kohouta a dalších.
Do Hradce Králové mezi evropskou divadelní špičku bývají naše inscenace vybírány pravidelně, letos jsme ale zabodovali mimořádně úspěšně. „Pobýval jsem na festivalu několik dnů a troufnu si pyšně říct, že naše Cena facky patřila k nejlépe hodnoceným inscenacím. Už jen potlesk vestoje – tím se tady velmi šetří, zažil jsem jej jen dvakrát,“ řekl po skončení představení ředitel divadla Igor Stránský. „Je to jedinečná inscenace a ten soubor! Je z jednoho kusu a tepe jako jedno srdce,“ prohlásil dramatik a někdejší ministr kultury Milan Uhde.