Choreografka Chicaga Hana Achilles: "Jednoznačným inspiračním zdrojem je pro mne hudba"

Už jen pár dní dělí Slovácké divadlo od premiéry největšího a nejdražšího projektu v historii divadla, satirického jazzového muzikálu Freda Ebba, Johna Kandera a Boba Fosse Chicago. Choreografie se ujala Hana Achilles, která se slováckou scénou spolupracuje už popáté. "Vše vnímám jako obrovskou výzvu, která je stupňovaná velkým očekáváním jak ze strany divácké obce, tak souboru. V každém případě ve Slováckém divadle je mi vždy moc dobře. Má skvělý soubor, který rád pracuje a stále se zdokonaluje, a to vše je podpořeno výbornou atmosférou," říká choreografka.

Broadwayská premiéra originálního muzikálu se uskutečnila 3. června 1975 v Richard Rodgers Theatre, opravdového triumfu se však muzikál dočkal až při znovuuvedení o jednadvacet let později: tehdy získal šest cen Tony. 

Obecně známé je zejména novodobé filmové ztvárnění muzikálu režisérem Robem Marshallem, s Catherine Zeta-Jones, Renée Zellweger, Richardem Gerem, Johnem C. Reillym a Queen Latifah, jež roku 2003 získalo šest Oscarů.

"Neznám snad nikoho, kdo by neviděl podle mne po všech stránkách dokonalou filmovou verzi. Bohužel divadelní scéna se nikdy efektům filmu, který může stavět na detailech a střihu, nevyrovná. Naopak velkou devizou živého umění na jevišti je osobní kontakt diváka a herce či muzikanta, přičemž emoce proudí bez jakéhokoliv média. Co se týče Chicaga, jednoznačným inspiračním zdrojem je pro mne hudba, která je velmi vůdčí. Je tak specifická, že na jednu stranu choreografa hodně stylově, rytmicky a pohybově svazuje a na stranu druhou velmi inspiruje," dodává Hana Achilles.

Celý rozhovor s Hanou Achilles čtěte v novém čísle divadelního dvouměsíčníku Časopis, který je zdarma k dispozici přímo v divadle.