Cikánům se ve Slováckém divadle tleskalo vestoje

Herci Slováckého divadla v sobotu představili muzikál Cikáni jdou do nebe. Jaká byla premiéra? Velkolepá. „Lepší konec roku si divadelníci naplánovat nemohli," ozývalo se mezi nadšenými diváky poté, co celému souboru několik minut tleskali vestoje.

Muzikálová novinka uherskohradišťské scény Cikáni jdou nebe pochází z dílny režiséra Radka Balaše, jenž už předchozími projekty dokázal, že patří k nejlepším muzikálovým tvůrcům u nás a má navíc cit pro práci se slováckými divadelníky. Jen pro připomenutí - předchozí muzikál Donaha! vynesl herci Tomáši Šulajovi cenu Thálie, parodie Adéla ještě nevečeřela znamenala pro téhož herce nominaci na prestižní cenu. Ani tentokrát na svého dvorního muzikálového umělce režisér nezapomněl, oblíbený herec vystoupil jako zloděj koní Buča.
Hlavní prostor ale patřil Petru Čagánkovi a Pavlíně Vaškové. „Zdejší herci mají jednu zcela výjimečnou vlastnost. Jsou ochotni a schopni splnit každý váš - i ten nejbláznivější - režijní nápad a poprat se o něj na jevišti se vší pokorou, vážností a současně vervou. Myslím, že právě tahle schopnost je odlišuje od všech ostatních souborů v republice, alespoň jak jsem je já měl možnost poznat." Na adresu zmiňovaného představitele Zobara poznamenal: „Diváky svým zpěvem zcela omráčí. Je pozoruhodný."
A stalo se. Divadlo bylo v sobotu obsazeno do posledního místa a publikum herce odměňovalo aplausy na otevřené scéně. Divoká hudební čísla střídaly tklivé balady, herci opět dokazovali, že jsou v mimořádné kondici. Se závěrečnými tóny by bylo slyšet spadnout špendlík a vzápětí začalo divadlo burácet hlasitým potleskem a výkřiky nadšení. „Diváci okamžitě vstali a vraceli nám tu energii, kterou jsme jim ve dvouhodinovém představení posílali. Něco takového jsem už dlouho nezažil," vzpomíná na sobotní premiérový večer představitel Gunára Jiří Hejcman.
O novinku byl zájem už dlouhé týdny, před premiérou museli divadelníci řešit nepříjemnou záležitost - někdo z jedné ze zkoušek pořídil černou nahrávku a umístil ji na You Tube. Během pár dní ji zhlédly stovky diváků. Uherskohradišťští umělci vzápětí kontrovali vlastním klipem, jenž je k vidění na divadelním facebooku i na stránkách divadla. Muzikál Cikáni jdou do nebe je posledním uherskohradišťským titulem letošního roku. Byla to trefa do černého. Drtivá většina vstupenek je až do konce prosince vyprodána.