Čtyři otázky pro autora Šansonování Davida Macháčka

V listopadu se herci Davidu Macháčkovi splnil sen. Podařilo se mu pro diváky Slováckého divadla připravit projekt, který v sobě kloubí lásku k hudbě, poezii a herectví. Oslovil několik svých hereckých kolegů, přibral na pomoc klavíristku Kateřinu Kraftovou a zrodilo se Šansonování. Program prvního Šansonování se skládal z písní a veršů o lásce. Z původně ojedinělého večera se stal úspěšný pořad, který má za sebou již několik repríz. Další je plánována na čtvrtek 4. února. Vstupenky můžete rezervovat ZDE...
V následujícím rozhovoru se pak dočtete, že díky Pavlu Majkusovi je nově Šansonování (Thème l´amour) o něco delší. Také se dozvíte, jak David Macháček vybírá jednotlivé skladby pro daný tématický večer, co plánuje dalšího a jakou má rád muziku...

Od prvního uvedení Šansonování (Thème l'amour) na konci listopadu se téma Láska trochu změnilo. Je to tak?
Na žádost okolí jsme přidali společnou píseň, vlastně ani ne píseň jako refrén z písně, kterou zpívám já hned na začátku, a sice Čím dál tím víc... tím se kruh uzavřel. No a jelikož nám bylo po premiéře řečeno, že to má pouze jednu vadu a to, že je to moc krátké, přišel Pavel Majkus za mnou a nabídl mi, že má v záloze povídku o manželství navzdory národnostem a náboženského vyznání. Když jsem to slyšel, byl jsem jednoznačně pro, aby povídka zazněla. Pavel jí říká s takovou chutí, vtipem a laskavostí, že to je taková pomyslná třešnička na dortu, ale zároveň nepřebíjí písně. Krásně  do konceptu Lásky zapadá.

Jak vybíráš jednotlivé skladby? Jsou to kousky, které už znáš z dřívějška?
Většinu písní znám. Už od konzervatoře dělám to, že když slyším nějakou novou píseň, tak mě napadá, kdo by ji mohl zpívat. Vždycky jsem za dotyčnými přišel a o písni jsem jim řekl. A teď to konečně mohu dělat ve svém projektu a navíc pak ty písně v jejich podání slyším. A jsem strašně rád, že kolegové písně neodmítají a, i když je třeba neznají, mile je překvapí a jdou do toho naplno. To mě moc baví.  A o některé písně si sami kolegové říkají nebo si je, jako v případě Petra Čagánka, sami napíší.

Dosud jsi s kolegy nazkoušel Šansonování na téma Láska a Zima. Plánuješ do budoucna další tématické zaměření?
Určitě plánuji a už se na to moc těším. Už mám téma, písně i kolegy vybrané, jen nemáme termín, kdy by se mohla premiéra uskutečnit. Téma bude Život. A myslím, že to bude opět obsazením velice silné představení.

Jaké písničky, nebo hudbu jako takovou, máš ty sám nejraději? Co v poslední době posloucháš?
Já mám rád v podstatě cokoliv, je mi jedno, co je to za žánr, ale musí ve mně probouzet nějaké emoce nebo mě jen něčím zaujmout. Poslouchám hudbu od rocku po operu. Ale když si chci něco pustit, tak to jsou šansony nebo muzikály. K Vánocům jsem dostal od Ježíška CD Miláček žen a vetešníků, takže to je teď v neustálé permanenci. Jsou to přezpívané písně Petra Hapky a Michala Horáčka. Ale zrovna včera jsem poslouchal Bídníky.