David Vaculík: Je nám vidět až do kuchyně

Herec David Vaculík je nepřehlédnutelnou postavou Slováckého divadla. Diváky baví například jako Jindra Hojer v Rychlých šípech, dojímá jako Ethan v muzikálu Donaha! a stále ke svým rolím přidává další. Tou zatím poslední je Carlos v komedii Konkurz podle Grönholma. Diváci ji od konce října mohou vidět na Malé scéně.

Davide, těšil jste se na hraní na Malé scéně? Naposledy jsme vás tam viděli před šesti lety
Ano, těšil. Všechno hraje pro. Malý herecký kolektiv, intimní prostor, milý režisér, pěkná role. Ano, jsem spokojený a těšil jsem se.

Na Malé scéně vidíte divákům do očí, oni sledují každý váš pohyb. Je hraní v něčem jiném?
Je to tak, diváci jsou opravdu zatraceně blízko. Musím si dát pozor, abych měl na každé představení vyčištěné uši, všechno je vidět a cítit. Bude to intenzivní a snad i umělecký zážitek. Asi nikoho nepřekvapí, když řeknu, že hraní na tak malém prostoru se podobá hraní na kameru. Všechno je menší, citlivější.  Je nám prostě vidět až „do kuchyně“, jak se říká.

Novou komedii režíruje David Vacke, známý třeba jako Mirek Dušín z Rychlých šípů. Jaký je to pocit, když vás vlastně režíruje kolega, se kterým se jinak potkáváte na jevišti Slováckého divadla?
Je to pocit příjemné a kamarádské blízkosti. Všechno je naprosto otevřené a motivující. Známe se, myslím, už velmi dobře a zkoušky nám krásně zpříjemňují společné divadelní vzpomínky. David je stejně dobrým, čestným a poctivým režisérem, jako Mirkem Dušínem.

Když jsme vzpomněli Rychlé šípy – pořád vás baví? Vždyť už začínáte dvanáctý rok.
Tak toto je velmi obligátní a svým způsobem velmi otravná otázka. Baví nás neskutečně. Je to náš klenot a derniéra nebude nikdy, budeme to hrát do smrti smrťoucí a rádi.

Pojďme k nové komedii. Jaký jste měl pocit, když jste si ji poprvé přečetl?
Vtipné, chytré, napínavé, aktuální. Napadlo mě, že někteří diváci se při reprízách až nepříjemně poznají.

Prozradíte, jaký význam má jméno v titulu hry?
Nehledejte v něm žádné jinotaje, je to prostě konkurz… A to severské příjmení to je… No, málem bych to vykecal!

Na stránkách divadla se píše, že jde o komedii s prvky psychothrilleru. Je to tedy něco nového, něco, co jsme ještě neviděli?
V této naší taškařici je všechno nové a přitom všechno tak důvěrně známé. Jak říkám, známe to všichni a někteří se s tím velmi těžce smiřují, ale co a s čím, to ze mě nedostanete.

Nová komedie popisuje konkurz na atraktivní místo. Jaké zkušenosti s konkurzy máte vy sám? Herci jsou na castingy zváni pravidelně, že?
Konkurz, casting – to je takový trh s lidským masem. Famózní zážitek. Popíšu to ve zkratce - čtyři hodiny do Prahy, dvacet minut v Praze, čtyři hodiny z Prahy. Celý den v háji, utraceno v průměru 1000 Kč. Zisky: když to vyjde, je to super, když ne, tak nevadí. Jednou to přece musí klapnout, nebo ne?

Spolu s třemi kolegy ve hře hraje i jedna žena – Pavlína Hejcmanová. Hýčkáte ji?
To v žádném případě. Nemůžeme dovolit, aby zlenivěla. Nosí ranní kávu, v jedenáct skočí pro svačinu. Je mi jí upřímně líto, ale může za to režisér David Vacke. Obsadil ji do role, která nesnese jakékoli ohledy na něžné pohlaví, prostě brutální emancipace. Pavlína nás požádala, ať s ní jednáme jako s mužským kolegou a protože je nejmladší, tak holt musí makat.

Všude okolo je plno informací o předplatném. Prozradíte, na který titul z příštího roku se vy osobně nejvíc těšíte a proč?
Kalibův zločin, Jak je důležité mít Filipa, Oskar a růžová paní – všechno krásné a zajímavé tituly. Ale co si budeme nalhávat… „Je nebezpečné dotýkat se hvězd“, „Tereza“, „Tak abyste to věděla“, „Kde je ten míč“. Myslím, že je nám všem jasné, co bude hitem této sezóny - muzikál Kdyby tisíc klarinetů. Těším se jak malý kluk, a to vůbec netuším, jestli dostanu možnost zahrát si na jeden z tisíce klarinetů. Budu si to přát pod stromeček.


David Vaculík

Třiatřicetiletý herec se narodil v Hodoníně, po absolvování brněnské konzervatoře nastoupil do angažmá Slováckého divadla. Hrál zde dlouhou řadu rolí, novináři i diváci se však nejčastěji ptají na Jindru Hojera z nesmrtelných Rychlých šípů. David Vaculík se objevuje i na televizních obrazovkách, diváci jej mohli vidět v seriálu České televize Podle práva, nebo třeba v komediálním Comebacku na Nově. Zatím jeho poslední divadelní rolí je Carlos v komedii Konkurz podle Grönholma, příští týden začne pod vedením režisérky Zoji Mikotové připravovat dojemnou hru Oskar a růžová paní s Květou Fialovou v hlavní roli.


Fotografie z Davidových posledních rolí:

jako Carlos v komedii Konkurz podle Grönholma - foto Jan Karásek jako hotelový číšník Alexej v komedii Hráči - foto Jan Karásek jako První klaun v komedii 39 stupňů - foto Jan Karásek jako Hlídač Labal v inscenaci Modré květy - foto Jan Karásek