Deník Anne Frankové se vrátí na jeviště

Dojemná a křehká hra Deník Anne Frankové, kterou ve Slováckém divadle před dvěma lety nastudovala režisérka Zoja Mikotová, se vrátí na jeviště. "Divácky oblíbenou inscenaci, jejíž uvádění přerušily mateřské povinnosti protagonistek, uvedeme poprvé ve čtvrtek 25. ledna 2018," upřesnil tiskový mluvčí divadla a herec Josef Kubáník. Vstupenky už nyní můžete zakoupit v pokladně Slováckého divadla nebo na našich webových stránkách zde.

Koláž z deníkových záznamů s využitím překladu Miroslava Drápala a Michaely Jacobsenové sestavily Zoja Mikotová a Iva Šulajová. Hra měla premiéru 28. března 2015 a divadlo ji uvedlo jako připomenutí nejen sedmdesátého výročí vzniku slovácké divadelní scény, ale i významného 70. výročí konce druhé světové války.

Diváky čeká vyprávění židovské dívky, která se v době války ukrývá před nacistickým běsněním a dny strávené v úkrytu popisuje s neobyčejnou otevřeností, věcností, ale také láskou a touhou po konci trápení.

"Příběh Anne Frankové jsem poprvé četla v soukromí a dost jsem brečela," přiznala herečka Monika Horká, kterou diváci uvidí v jedné z hlavních rolí. "Musela jsem to číst po kouskách." Zároveň ale přiznává, že se spolu s kolegy bála, aby je síla materiálů a informací, které před začátkem zkoušení studovali, nebrzdila při práci. "Podařilo se mi ten akutní pocit žalu potlačit. Člověk si přivykne," řekla.

Na zkoušení vzpomíná také další z hereček Jitka Hlaváčová. "Bylo to šest náročných týdnů, velmi intenzivních a tvůrčích. Každý den jsme naplno zkoušely, učily se sžít se s loutkou, hledaly světlé momenty v bolestném a zdrcujícím příběhu Anne Frankové. Setkání s paní režisérkou bylo pro mě nesmírně obohacující jak po stránce pracovní, tak i po stránce osobní," uvedla herečka.

Deník Anne Frankové ve Slováckém divadle nastudovala režisérka Zoja Mikotová, která na uherskohradišťské jeviště přivedla i další úspěšné inscenace, celosvětově známou pohádku Pinocchio, dojemné a úspěšné pojetí křehké a nadějeplné novely současného, dnes již celosvětově proslulého belgického spisovatele E. E. Schmitta Oskar a růžová paní a nejnověji pohádku O Květušce, zahrádce a babici Zimici z nesmrtelného Hrubínova Špalíčku veršů a pohádek.

V příštím roce se souborem Zoja Mikotová ve Slováckém divadle nastuduje autorskou koláž KDY bude po válce, jejíž premiéra je naplánována na 21. duben 2018.

V Deníku Anne Frankové účinkují, kromě Moniky Horké a Jitky Hlaváčové, Anna Pospíchalová, Jaroslava Tihelková, Alžběta Kynclová a Štěpán Goiš.