Divadelníci nadchli diváky v Praze i v Olomouci

Slovácké divadlo má za sebou cesty do Prahy a do Olomouce. V hlavním městě představilo komedii Harold a Maude, v hanácké metropoli vystoupilo na mezinárodním festivalu Divadelní Flora s inscenací Cikáni. Jak to všechno dopadlo?
Pražské Divadlo v Dlouhé, kde herci Harolda a Maude v režii Igora Stránského hráli, bylo zaplněno do posledního místa. Diváci se chtěli přesvědčit, zda je pravda, že v Hradišti vznikla mimořádná inscenace, která dokáže rozesmát i rozplakat a vyvolat v závěru bouřlivé ovace. Herce musel pohled do hlediště hodně znervóznit - seděl v něm například herec Josef Somr, jeho kolegyně Dana Batulková, legendární filmový režisér Jiří Krejčík, páter Václav Malý, jeden z největších českých spisovatelů Arnošt Lustig a spousta dalších osobností. „Nervozita? Tu jsem ani moc necítil, spíš to byla odpovědnost. Přece jen jsme hráli v jiném prostoru a taky vím, že někteří diváci znali starší inscenace Harolda a mohli by srovnávat," svěřil se představitel Harolda Josef Kubáník.
Jeho obavy byly zbytečné. Diváci jej i jeho jevištní partnerku Květu Fialovou během představení odměňovali potlesky na otevřené scéně a v závěru celé hlediště povstalo a dlouho aplaudovalo ve stoje. „Tak dlouhý potlesk jsem nečekala. Trval snad deset minut, mé vnučce kvůli tomu ujel vlak.," usmívala se Květa Fialová.
Ředitel divadla a režisér komedie Igor Stránský seděl vedle svého kamaráda Josefa Somra. „Když herci hráli poslední scénu, bylo v hledišti ticho jako v kostele. Jen tu a tam bylo slyšet šustění kapesníčků a posmrkování. Pak jsem se podíval na Pepíčka Somra a viděl, jak mu po tváři tečou slzy jako hrachy. Bylo to krásné," dodal ředitel Igor Stránský.

Úspěšné bylo i olomoucké představení hororových Cikánů režiséra Pitínského. Divadelní Floru navštěvují slováčtí herci často a pokaždé dokáží vyprodat divadlo a přilákat pozornost mnoha divadelních expertů. „Doma se publikum rozděluje na dva tábory. Ten první chce vidět spíše komedie a muzikály a nad vážnými tituly nejásá, druhý je Pitínského inscenacemi nadšený. Oba ale vědí, že takové počiny znamenají velkou pozornost za hranicemi regionu v podobě divadelních festivalů," myslí si představitelka jedné z hlavních rolí Jitka Josková.
Má pravdu. Díky účastem na festivalech se o uherskohradišťském divadle ví a je považováno za průkopníka moderního českého divadelnictví. V Olomouci se divadelníci představili mezi kolegy ze čtrnácti zemí celého světa, poskytli několik rozhovorů médiím, bylo zkrátka vidět, že Slovácké divadlo má vynikající zvuk. A není to poslední pozvánka. Brzy divadelníci zavítají na královéhradecký Festival evropských regionů. Publikum tam potěší opět Cikáni. V červnu pak budou uvedeni naposledy.