Divadelníci už brzy usednou do školních lavic

Bystrou komedii jednoho z nejhranějších německých dramatiků Lutze Hübnera Úča musí pryč! už brzy uvede Slovácké divadlo. Novinku o rodičích, kteří se rozhodli odvolat učitelku svých dětí, budou od konce ledna divadelníci hrát přímo ve školní třídě Základní školy UNESCO.

"Zkoušíme teprve pár týdnů a zájem je tak velký, že už jsme dvakrát přidávali reprízy," říká ředitel divadla a zároveň i režisér novinky Michal Zetel.

Hra bude uvedena v rámci alternativní dramaturgické linie SLoffÁCKÉ DIVADLO. "Naším cílem je v rámci tohoto cyklu oslovení těch skupin diváků, pro které není návštěva tradiční divadelní budovy pravidelným zvykem, ale jimž může předkládané téma něco říct. Jedinečné je také propojení netradičních míst s tématem her, proto i tuto novinku uvedeme přímo ve školní třídě," doplnil Zetel s tím, že hra Úča musí pryč! bude po inscenacích Večer na psích dostizích a Čarodějnice v kuchyni v pořadí už třetím počinem alternativního cyklu.

Komedie se od své světové premiéry v roce 2010 dočkala desítek inscenací. Reaguje na proměny smyslu školního vzdělávání a pokračující hledání jeho nejlepší možné podoby. Pregnantně se však potýká především se situacemi ryze osobními. Každý z pětice rodičů se po svém snaží "zachránit" budoucnost svého dítěte, což občas vede k použití prostředků takřka nevybíravých. Ukazuje se, že o chybějící "vzdělávací koncept" tak docela nejde.

V novince se představí Pavlína Hejcmanová, Jitka Hlaváčová, Tereza Novotná, Irena Vacková, Petr Čagánek, Josef Kubáník a Vladimír Salčák.

Hru divadlo uvede v překladu Michala Kotrouše a premiéra je naplánována na 22. leden.