Dnes Nájemníci. Tomáš Šulaj zkouší v Národním divadle Brno

Přijďte dnes večer na Nájemníky, vstupenky ještě jsou - ZDE... "Pokud nemáte vytrénované bránice, připravte se na svalstvo namožené od smíchu," napsal o komedii recenzent J. P. Kříž. O dramatu, které nabídneme zítra, napsal pro změnu: "Macbeth - temná hra o uchvácení moci a o čistkách jako jeho důsledku". Právě ve hře W. Shakespeara Macbeth hraje titulní roli Tomáš Šulaj. Již před rokem přijal nabídku ke spolupráci na inscenaci Král Oidipús v Mahenově činohře Národního divadla Brno. V těchto dnech tam zkouší roli další - hlavní. Odpověděl nám na několik otázek...

Jak došlo k tomu, že budeš opět hrát v Národním divadle Brno?
Po prvním hostování v inscenaci Král Oidipús jsme dlouho s uměleckým šéfem Martinem Františákem debatovali o tom, že by rád se mnou i nadále spolupracoval. Nabídl mi několik možných inscenací, ve kterých bych mohl hrát. Jelikož je mi jeho režijní styl nejbližší a i jím připravovaný titul ´Je třeba zabít Sekala´ mě hodně lákal, kývl jsem právě na tuto variantu.

O jakou roli, jakou hru a s jakým režisérem jde?
Jak už jsem řekl, jde o převedení filmového scénáře Je třeba zabít Sekala do divadelní podoby. Režie i vytvoření scénáře se ujal současný umělecký šéf Mahenovy činohry Martin Františák a já tam hraji roli Jury Barana, tedy toho, co má zabít Sekala.

Před necelým rokem měla v ND Brno premiéru inscenace Král Oidipús, v níž jsi byl obsazen do role Kreóna. Hraje se ještě?
Ano hraje se stále a s velkým úspěchem. Podle diváckého ohlasu patří k oblíbeným inscenacím Mahenovy činohry. Nejbližší repríza nás čeká 15.září.

Jaké v tobě vyvolává pocity vystupovat na jevišti brněnského Národního divadla?
Abych pravdu řekl, nijak zvláštní. Samozřejmě je to podstatně větší divadlo než naše, takže u nás cítím větší kontakt s divákem, ale myslím, že je to o zvyku. Hraje se mi tam dobře, tak jako u nás ve Slováckém divadle.

Kdy bude mít ´Sekal´ premiéru?
9. října, takže jste všichni srdečně zváni. Je to silný příběh.