Dnes od 17.00 hodin vernisáž výstavy Jaroslav Kovanda: „OBRAZY + 4 sochy“. Přijďte

Obvykle se vernisáže výstav ve foyeru Slováckého divadla konají o přestávce sobotní premiéry. Od té poslední (Svatba) uběhlo již několik dní a mnozí naši diváci si vystavené obrázky a sochy již prohlédli. Vše, co se tentokrát chystá, by se do přestávky divadelního představení nevešlo. A tak jsme se spolu s autorem, zlínským rodákem Jaroslavem Kovandou  domluvili, že „jeho“ vernisáž uskutečníme ve speciálním čase. Ten nadejde právě dnes, ve čtvrtek 23. října, v 17.00 hodin. Výstavu Jaroslav Kovanda: „OBRAZY + 4 sochy“ uvedou sochař Radim Hanke a básník František Horka.

Výtvarník, sochař a spisovatel Jaroslav Kovanda se narodil v roce 1941 ve Zlíně. V roce 1963 absolvoval kamenosochařský obor u profesora Jana Habarty na Střední uměleckoprůmyslové škole Zdeňka Nejedlého v Uherském Hradišti.
Začínal jako kulisák, topič a učitel výtvarné a dramatické výchovy, jako výtvarník externě spolupracoval s nynějším Městským divadlem Zlín a zlínskými ochotníky.
Od roku 1989 vydal 16 knih, převážně poezie, ale i román Gumový betlém, za nějž získal v roce 2011 nominaci na Cenu Josefa Škvoreckého.  V témže roce byl barrandovskými ateliéry oceněn i jeho filmový scénář s názvem „Maria“.
V letech 1997 – 2006 vydával a redigoval časopis pro současnou poezii Psí víno.
První soukromou výstavu obrazů a plastik měl v roce 1972 v Žarošicích. Poslední větší výstavy obrazů a soch pak v roce 2004 v Panském domě v Uherském Brodě a ve zlínské Alternativě (2011).
Jako výtvarník je solitér, má rád malíře a sochaře Botera, suverénního surrealistického malíře René Magritta, ale i ty, „kterým to tak nešlo, jako například Rembrandt“, jak se kdysi vyjádřil kunsthistorik V. V. Štech…
Jaroslav Kovanda dříve čerpal především z atmosféry rodiště jeho matky, z Archlebova u Kyjova, poslední dobou se zabývá více městem, v němž se narodil a žije, Zlínem. Nevyhýbá se současným tématům. Je nositelem Ceny města Zlína za rok 2013.