Do premiéry Jesus Christ Superstar zbývá 12 dnů

Už 9. října, přesně za 12 dnů, bude mít premiéru slavná rocková opera Jesus Christ Superstar, jejíž provedení Slováckým divadlem patří k nejočekávanějším titulům na Moravě tohoto roku. V Hradišti novinku režíruje Dodo Gombár.

Očekávaný muzikál se už konečně blíží k premiéře

Na hlavní role se připravují Tomáš David (Ježíš) a Tomáš Šulaj (Jidáš). Ty coby Máří Magdaléna doplní Kristýna Daňhelová a prakticky celý soubor Slováckého divadla. „Dovolím si skromně doufat, že v divadle čeká na diváky plnokrevný zážitek s bravurními herecko-pěveckými výkony, s nevídanou silou ansámblové výpovědi,“ říká režisér.

Střihavka, Bárta, Basiková. Muzikál v Česku proslavilo zpracování v pražském divadle Spirála

Muzikál napsali jeho autoři Andrew Lloyd Webber a Tim Rice už v roce 1969 a od té doby jej uvádějí divadla po celém světě. Dočkal se i dvou filmových zpracování. V České republice měli možnost toto dílo diváci poprvé blíže poznat v 90. letech v pražském divadle Spirála. Tam je s úspěchem uváděli v letech 1994 až 1998, dočkal se neuvěřitelných 1 288 repríz a vidělo jej téměř milion diváků.

V hlavních rolích se tehdy vystřídala celá plejáda předních českých zpěváků. Jako Ježíš se do paměti vryl především Kamil Střihavka, coby Jidáš Dan Bárta a Máří Magdalénu zpívala Bára Basiková.

Co řekli o Jesus Christ Superstar?

Kamil Střihavka

„Tato vskutku osudová role byla celých 25 let součástí mé hudební kariéry a stala se důležitou součástí mého života. První nastudování české verze v divadle Spirála na pražském Výstavišti mělo premiéru v roce 1994 a to druhé v Hudebním divadle Karlín jsme odpremiérovali v roce 2010. Nikdy jsem nelitoval onoho pomyslného dvojího vstoupení do stejné řeky.“

Dan Bárta

„Pro mě to nebyl vrchol kariéry, ale start, který byl skvělý. A jsem rád, že jsem to zažil v době, kdy mi bylo pětadvacet a mohl jsem tomu úplně věřit, propadnout a i se z toho trošku zbláznit.“ 

Bára Basiková

„Premiéra byl jeden z nejkrásnějších dnů v mém životě i kariéře, protože se začaly psát dějiny nového hudebního divadla v Čechách, do té doby se tady podobné projekty nedělaly. Pro nás, kteří jsme se toho zúčastnili, to měla být taková zajímavá práce na dva tři měsíce, nakonec jsme tam zůstali čtyři roky a myslím, že nám to všem nechalo v životě nesmazatelnou a krásnou stopu.“

Stejně jako ve Spirále, i v Uherském Hradišti využijí divadelníci libreto Michaela Prostějovského, který přijede i na premiéru, a nebude chybět živá hudba přímo na jevišti. O působivou scénu, které dominuje Zeď nářků, stejně jako o kostýmy se postarala Eva Jiřikovská. Strhující choreografii vytvořila Linda Fernandez Saez, hudební provedení vznikalo pod taktovkou Josefa Fojty, pěvecká čísla s herci nastudoval Petr Svozílek. Dramaturgyní inscenace je Iva Šulajová.

Premiéra Jesus Christ Superstar ve Slováckém divadle je už nyní beznadějně vyprodaná. Na první dvě reprízy 18. a 21. října zbývá posledních pár vstupenek.