Dokudrama Přes ploty letos v Hradišti končí

Inscenace Přes ploty režiséra Michala Skočovského, který právě připravuje ve Slováckém divadle nový pohádkový titul Bílá velryba, v letošním roce na jevišti Slováckého divadla skončí. Poslední možnost zhlédnout inscenaci bude v úterý 11. prosince, kdy ji divadelníci odehrají na domácím jevišti naposledy.

Jevištní adaptace knihy Fedora Gála a anonyma Matěje sklízela v uplynulé sezóně zejména festivalové úspěchy, divadelníci ji odehráli na mezinárodním divadelním festivalu Setkání Stretnutie ve Zlíně, na brněnském Divadelním světě a na začátku prázdnin zavítali i na známý slovenský hudební festival Pohoda v Trenčíně.

"Mladý národní socialista, anonym Matěj, oslovil mailem Fedora Gála s otázkou, za jaké hodnoty by byl ochoten evropský liberál položit svůj život. Slovenský sociolog, dokumentarista a publicista odpověděl a následovalo několikaleté dopisování, které trvá dodnes. Na jaře letošního roku vydaly jejich konverzaci Větrné mlýny a brzy na to po ní sáhlo i Slovácké divadlo," uvedla dramaturgyně Markéta Špetíková.

"Základem je autenticita materiálu. O hře Přes ploty v podstatě mohu říct, že se do jisté míry jedná o dokumentární divadlo, protože jeho základem je autentický záznam rozhovoru dvou osob, byť se jedná o záznam emailové konverzace, kterou vedli dva lidé s protichůdnými myšlenkovými póly a rozdílnými názory. A přestože se jedná o jevištní adaptaci knihy, konverzace je velmi emocionálně zabarvená. Při práci jsme vycházeli nejenom z těchto emocí, které kniha obsahuje, ale i z vlastních pocitů, postřehů a informací, které jsme z textu dokázali vytáhnout a které nás jako tvůrce oslovují," doplnil režisér Michal Skočovský.