Dokumentární drama Přes ploty sklízí festivalové úspěchy

Dokumentární drama Přes ploty, které ve Slováckém divadle nastudoval režisér Michal Skočovský, zaujalo hned několik organizátorů tuzemských divadelních a jednoho zahraničního hudebního festivalu. Ještě letos pojede jevištní adaptace knihy slovenského sociologa, dokumentaristy a publicisty Fedora Gála a anonyma Matěje na tři známé akce. 

"Ano, mohu potvrdit, že v květnu bude inscenace Přes ploty reprezentovat region na mezinárodním divadelním festivalu Setkání Stretnutie ve Zlíně a Divadelním světě Brno. Na začátku července pak inscenaci uvidí návštěvníci známého slovenského hudebního festivalu Pohoda v Trenčíně,“ uvedl ředitel Slováckého divadla Michal Zetel.

Unikátní novinka, kterou Slovácké divadlo uvedlo na začátku letošního roku ve světové premiéře, je jevištní adaptací knihy slovenského sociologa, dokumentaristy a publicisty Fedora Gála a mladého národního socialisty, anonyma Matěje.

"U nás možná žánr takzvaného dokudramatu zatím není tak rozšířený a všeobecně známý, ale jinde v Evropě s tímto formátem často režiséři pracují. Základem je autenticita materiálu. Při práci jsme vycházeli nejenom z těchto emocí, které kniha obsahuje, ale i z vlastních pocitů, postřehů a informací, které jsme z textu dokázali vytáhnout a které nás jako tvůrce oslovují," řekl režisér Michal Skočovský.

"Proti sobě stojí veřejná osoba - žid, intelektuál, demokrat a tazatel, který je zástupcem ideologie nacionálního socialismu. Postavu tazatele si divák představuje postupně. Matěj je outsider, který se neumí zakořenit a najít svůj společenský status. Vede dialog s Gálem, který žije v uzavřeném světě elit. Hra zobrazuje i česko-slovenské vztahy, postoje k vlastenectví a národu, postoje k holocaustu, válce, Romům a podobně, ale zásadní hodnotou je dialog dvou protikladů," uvedl spoluautor dramatizace Martin Kubran.

Dokumentární drama Přes ploty Slovácké divadlo uvádí v dramatizaci Martina Kubrana a Michala Skočovského. Kostýmy navrhla Kateřina Doleželová a hudbu složil Ondřej Švandrlík. Dramaturgie se ujala Markéta Špetíková. Hlavní roli Fedora Gála ztvárnil Pavel Hromádka.