Dostane dnes Květa Fialová Thálii?

Pražské Národní divadlo bude dnes hostit nejlepší české herce, mezi něž rozdělí Herecká asociace několik prestižních Cen Thálie. Mezi nominovanými bude sedět i Květa Fialová hájící barvy Slováckého divadla. Odborná porota ji nominovala za postavu osmdesátileté hraběnky v komedii Harold a Maude.

O Květě Fialové už bylo napsáno mnoho a diváci hltají další a další zprávy. Jakmile se veřejnost dozví, že je v nemocnici v péči lékařů, divadlo bombardují starostlivými dotazy, jestli se bude Harold a Maude hrát. Na představení jí pak přinášejí nejrůznější dárky, talismany, bylinkové čaje, ale i láhev slivovice, nabízejí jí pomoc. Je vidět, že Květa Fialová je jednou z nejmilovanějších hereček. „Děkuji všem, že na mě myslí. Děkuji, že přicházejí k nám do Slováckého divadla a jsou s námi u toho, když na jevišti prožíváme pohádku,“ vzkazuje jednaosmdesátiletá hvězda publiku.
Harold a Maude je pro ni zázrakem, splněným přáním a nejkrásnějším koncem života, jak sama říká, jaký si mohla přát. Před každým představením si důkladně opakuje text, neustále se režiséra Stránského ptá, jestli hraje tak, jak si představuje a děkuje mu za možnost zahrát si svoji životní roli s Josefem Kubáníkem, který je pro ni tím nejkrásnějším Haroldem, jakého si mohla vysnít. „Na jevišti s ním to není divadlo – to je bohoslužba,“ opakuje častokrát. Když představení končí a diváci bouří a spontánně vstávají, tiskne mu ruku a zašeptá: „Podívej, zase vstávají.“ Jako by nevěřila, že to dokázala vyvolat právě svým obdivuhodným herectvím.
Její výkon v roli Maude je tak fascinující, že zaujal i odborníky udělující Cenu Thálie. Dnes se v osm hodin večer v přímém přenosu na ČT1 rozhodne, zda ji vybojuje. „Nehraju divadlo pro ceny, ale pro diváky. A já si do Hradiště pro ten zázrak diváka jezdím ze všeho nejradši,“ vyznává se Květa Fialová.

Focení na plakát k inscenaci Harold           V roli Maude, s Josefem Kubáníkem
a Maude - Eva Jiřikovská,                      (Harold) během představení
foto Petr Kurečka:                                      - foto Jan Karásek: