Dramaturgyně Iva Šulajová o novince Les: "O oblibě hry svědčí její dlouhá inscenační tradice"

"V hořké komedii Les (1871), která podle Jana Nerudy "svléká lid do naha a nedává pravdě ani fíkového listu na tělo", otevřel významný ruský dramatik – ve své době nebývale dokumentárně – bolavá místa soudobé ruské společnosti i s kůží. Skrze příběh pokrytecké statkářky prodávající po kouskách les kolem svého panství "vysadil" autor les, či spíše neproniknutelnou houštinu, lidských vztahů rostoucích ve společnosti založené pouze na "hraní rolí", přetvářce a falši," říká dramaturgyně Iva Šulajová. Více v následujícím rozhovoru a v Časopise Slováckého divadla!

Ivo, komedie Les byla a stále je poměrně uváděným kusem, že?

O oblibě hry svědčí její dlouhá inscenační tradice, početnost repríz a časté nasazování do dnešních dní. Na autorově domácí půdě dosáhlo například nastudování ruského avantgardního režiséra V. E. Mejercholda z roku 1924 v Divadle Revoluce tisíc tři sta osmadvaceti repríz. Spolu s hrou Bouře, u níž je známá též její Leošem Janáčkem zhudebněná podoba pod názvem Káťa Kabanová, je Les Ostrovského nejznámější a nejuváděnější hrou. Ve Slováckém divadle se objevila prozatím dvakrát, naposledy v režii Miloše Hynšta v roce 1970. Nejnovější nastudování uvidí diváci v režii Romana Groszmanna.

Ve hře jsou dvě zajímavé postavy oblastních herců Šťastlivce a Nešťastlivce. Můžeš o nich něco prozradit?

Autor skrze postavy Nešťastlivce a Šťastlivce dosahuje komického i tragikomického účinku zároveň. Jejich vystupování na scéně připomíná herecky vděčné, takřka takzvané „předscény“ ve stylu dvojic Voskovec a Werich, Werich a Horníček a podobných. Role Nešťastlivce a Šťastlivce jsou často životními hereckými úkoly známých uměleckých osobností. Ve Slováckém divadle se v těchto rolích mohli při posledním uvedení Lesa režisérem Milošem Hynštem v roce 1970 blýsknout herci Lubomír Vraspír a Jaroslav Kyncl. V současném nastudování režiséra Romana Groszmanna se můžeme těšit na dvojici Jiří Hejcman a Josef Kubáník.

Více o novince Les čtěte v březnovo-dubnovém Časopise Slováckého divadla, který je právě zdarma k dispozici v divadle!

(blš)