Držitel Thálie Radim Vizváry uvede ve Slováckém divadle své pantomimické Sólo

To nejlepší ze své dosavadní pantomimické tvorby předvede v neděli 8. dubna ve Slováckém divadle přední český mim a držitel Ceny Thálie Radim Vizváry. Inscenaci s názvem Sólo režíruje a jako jediný interpret v ní vystupuje. Vstupenky jsou již k dispozici a rezervovat si je můžete zde.

Patří k předním českým mimům a performerům. Absolvent pražské katedry pantomimy na HAMU a žák Borise Hybnera v roce 2006 založil společně s Miřenkou Čechovou soubor Tantehorse, ve kterém dodnes rozvíjí umění pantomimy a fyzického divadla. Ve své nové inscenaci se po letech experimentování a hledání alternativ fyzického divadla vrací ke klasické pantomimě.

Inscenace Sólo má představovat průřez dosavadní tvorbou Radima Vizváryho Využije v ní proto postupy klasické pantomimy, divadla butó, fyzického divadla i prvky klaunerie. Radim Vizváry vytvořil a účinkoval za posledních více než deset v celé řadě sólových projektů. Podle něj, ale kolem klasické pantomimy jenom kroužil: "Tím, že experimentuji a hledám novou řeč pantomimického divadla, tak jsem na ni úplně zapomněl. Mluvíme o té klasické ´bílé´pantomimě, nebo ´imaginární pantomimě´. Upřímně se mi po ní zastesklo, i když všichni říkají, že pantomima je dnes mrtvá. Tak já si chci vyzkoušet, jestli to tak opravdu je."

Objeví se etudy vzniklé na katedře pantomimy pod vedením Borise Hybnera. "Tam bude nostalgie a vzpomínka a chtěl bych naznačit vývoj od té původní, klasické pantomimy až po moderní z 50. let minulého století u nás v Čechách, po tu hybnerovskou k současné, která více kombinuje prvky pantomimy s fyzickým divadlem. Budou tam čísla poetická i komická, bude tam klaunské číslo, ale též taková syrová, některá téměř až hororová. Bude to takové spektrum různých žánrů," přiznává Radim Vizváry.

Umělců, kteří by se v současné době v České republice věnovali klasické pantomimě, je jen velmi málo. Pedagogem, který měl na Radima Vizváryho během jeho studií, ale i v jeho profesionální dráze vliv, byl Boris Hybner. Silně na něj zapůsobily i pedagogické a tvůrčí stáže v Německu a Polsku, kde se pantomimě daří, zejména v Polsku.

Radim Vizváry působí také jako pedagog. Od roku 2010 vyučuje na katedře pantomimy na pražské HAMU, kde v současnosti působí jako interní pedagog hlavního odborného předmětu Pantomima a tělesný mimus. Už dříve uplatnil své zkušenosti také na Vyšší odborné škole herecké v Praze a v berlínské škole Die Etage, kde vyučoval pantomimu a jevištní pohyb.

Zdroj: https://vltava.rozhlas.cz/az-dosud-radim-vizvary-kolem-klasicke-pantomimy-jen-krouzil-ted-si-v-ni-zahraje-5074056