Dvanáct let v repertoáru? Komedie 1+2=6 to dokázala a stále žije!

Dvanáct let na scéně? Komedie 1+2=6 (Jeden a dvě je šest)kterou dnes čeká speciální silvestrovská repríza, to dokázala. Hra proslulého komediografa Raye Cooneyho patří spolu s Rychlými šípy a muzikálem Donaha! ke třem nejúspěšnějším titulům v historii a uherskohradišťské divadlo je jediné, které ji se svolením autora uvádí.

"Pořád nás to baví a věříme, že stále bude. Za tu dobu, co inscenaci hrajeme, jsme se i docela rozrostli, protože aktérům se narodilo v průběhu více než dvanácti let třináct dětí," prozradil herec a představitel Stanleyho Gardnera Josef Kubáník.

"Vzpomínám si na první čtenou zkoušku, bylo to u režiséra Bellana na zahradě pod pergolou, byl začátek dubna 2007, byla zima, seděli jsme v bundách u krbu, v kouři a rýpali jsme se v textu a mně to ne a nešlo číst a těšil jsem se, až se prokoktám k závěru hry. Ještě půl roku po té slavné zahajovací zkoušce mně text smrděl jak čerstvě vyuzené prasečí rypáčky," zavzpomínal představitel taxikáře Johna Browna Zdeněk Trčálek.

Komedie 1+2=6 je geniálním spojením dvou her, které překladatel Břetislav Hodek nazval 1+1=3 a 3+3=5. Protože obě komedie na sebe volně navazují, vytvořilo z nich se svolením autora Slovácké divadlo komedii jednu. Hru upravila a vymyslela dramaturgyně Iva Šulajová.

Inscenaci, která uspěla i u diváků na Grand festivalu smíchu v Pardubicích, ve Slováckém divadle nastudoval Robert Bellan.

"Proč by se měl jít člověk na 1+2=6 podívat? Protože je to unikum," říkají herci

Herci Slováckého divadla nám před silvestrovským představením odpověděli na otázku, proč by se měl jít na 1+2=6 člověk podívat?

Josef Kubáník: Komedie 1+2=6 je unikum. Jsou to dvě komedie v jedné a obě jsou napsané naprosto brilantním způsobem. A my je obě zahrajeme během jediného večera. Navíc kolegové jsou tak vtipní, že se na některé pasáže i po deseti letech těším. Takže je to dvě a půl hodiny nepřetržitého smíchu.

Jitka Hlaváčová: Proč? Protože už se hraje více než dvanáct let a jestli na ní někdo ještě nebyl, tak jako by nežil (úsměv).

Tereza Novotná: Aby to viděl!

Zdeněk Trčálek: Myslím, že je to největší majstrštyk Roberta Bellana, samozřejmě nepočítám Rychlé šípy - ty už patří do síně slávy a legend. Rychlé šípy jsou fenomén a poklad Slováckého divadla a komedie 1+2=6 jim trošku šlape na paty. Tak snad možná právě proto by se na to člověk mohl jít podívat!

Střípky ze zákulisí

… zkoušelo se 7 týdnů

… herci se museli naučit 130 stran textu

… komedie byla vyhlášena jako nejlepší inscenace roku 200

… Zdeněk Trčálek a Jitka Josková obdrželi cenu popularity Slovácký Oskar

… inscenaci vidělo více diváků, než má Uherské Hradiště obyvatel

… několikrát se měnily dámské kostýmy

… Josef Kubáník musel vyměnit prošoupané tenisky

… Kamilu Mitáčkovou vystřídal v roli reportérky Štěpán Goiš a herci si museli zvyknout na oslovování postavy v mužském rodě

… musel se vyměnit prošoupaný koberec a přetírala se scéna

… v průběhu dvanácti let se hercům narodilo 13 dětí

…. Slovácké divadlo hru uvádí jako jediné na světě

… první zkouška se odehrála na zahradě u manželů Bellanových při opékání špekáčků