Dvě naše inscenace mezi finálovou desítkou. Vyhlášení nositelů Cen Marka Ravenhilla 2014 dnes večer!!

Dnes večer se v pražském divadle DISK rozhodne o tom, které z českých divadel získá prestižní Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového dramatického textu. Jediným divadlem regionu, které se mezi obrovskou konkurencí dokázalo prosadit, je Slovácké divadlo, a to rovnou se dvěma nominacemi. (Za rok 2014 bylo z více než 80 premiér v českých divadlech nominováno 10 inscenací. Podrobněji se cenami zabývá článek v Divadelních novinách, najdete jej TADY…) „Je to potvrzení výborné kondice Slováckého divadla,“ raduje se z nominací ředitel divadla Igor Stránský.

Fraška à la krab (Krabaret) - David Vaculík, Jiří Hejcman, Klára Vojtková, David Vacke, Petr Čagánek - foto Filip Fojtík

Zmiňovamé nominace to potvrzují. Odbornou porotu zaujaly naše inscenace Cena facky aneb Gottwaldovy boty a komediální Fraška à la krab (Krabaret). Obě hry napsali jejich autoři, tedy Karel Steigerwald a Milan Šotek přímo pro soubor Slováckého divadla. „Cena facky“ pojednává o osudech dvou moravských rodin, jedné komunistické a druhé katolické v padesátých a v devadesátých letech a připomíná křivdy, se kterými se kraj dodnes nevyrovnal. Inscenaci režiséra Břetislava Rychlíka, která byla časopisem Reflex označena za nejsilnější divadelní zážitek loňského roku a umístila se v desítce nejlepších v republice, už zhlédla celá řada osobností včetně ministra kultury Daniela Hermana, spisovatele Pavla Kohouta, režiséra Jana Hřebejka, dirigenta Libora Peška a dalších osobností.
Původní kabaret s názvem Fraška à la krab (Krabaret) napsal dramaturg Milan Šotek, autor a textař rovněž přímo pro soubor Slováckého divadla a v září jej na jeviště Malé scény uvedl tým režisérky Mariny Schlegelové. Inscenace navazuje na tradici kabaretů Přemysla Ruta. Hudební komedie vypráví o logopedce Zuzaně a nohejbalistovi Jáchymovi, kteří si z dovolené přivezli kraba, jenž všechny překvapí tím, že začne mluvit a celou domácnost zpřehází naruby.
Vítěz Ceny Marka Ravenhilla bude vyhlášen dnes v pražském Divadle DISK. Předávání se osobně zúčastní britský dramatik Mark Ravenhill. „Ať to dopadne jakkoliv, hned dvě nominace máme jako jediní v republice, a to je obrovský úspěch,“ dodává ředitel Stránský.

Zařadili jsme mimořádné reprízy obou nominovaných inscenací: v úterý 26. 5. („Cena facky“) a na Malé scéně ve čtvrtek 25. 6. („Krabaret“).

Zájem diváků je veliký, většina vstupenek je už vyprodána. Podívejte se na E-VSTUPENKY.