Dvě otázky pro dva režiséry dvou červnových novinek

Před divadelními prázdninami jsme zapnuli na plné obrátky! Dva inscenační týmy a dvě skupiny herců SD po náročné sezóně dovedly k premiérám dva nové tituly - nejdříve Penzion pro svobodné pány, později Očištění. Ještě před premiérou jedné i druhé inscenace odpověděli pro červnový Měsíční leták SD oba režiséři na jednoduchou otázku...
Pane řediteli, když jste se rozhodoval, že budete režírovat Penzion pro svobodné pány, čím si vás tento text získal?

Igor Stránský: Byl jsem postaven před nelehký úkol - udělat dobrou komedii s malým obsazením, protože divadlo napevno počítalo, že v termínu duben - červen 2010 bude u nás režisér Zdeněk Dušek režírovat českou novinku Petra Zelenky Očištění. Chvilku jsem společně s dramaturgyní Hanou Hložkovou hledal a najednou dostal nápad: Penzion pro svobodné pány, který patřil v osmdesátých letech mezi špičkové inscenace Činoherního klubu v Praze! A to samozřejmě nezapomínám i na léta sedmdesátá, v nichž vznikl a excelovali v něm Vladimír Pucholt nebo Josef Abrhám. A čím si mě „Penzion" získal? Je to koncert pro dobré herce. Věřím, že i ve Slováckém divadle bude úspěšný.

Zdeňku, autor scénáře Očištění, Petr Zelenka, se v rozhovoru pro Televizi Slovácko vyjádřil, že tento jeho text je možné vykládat různými způsoby - jako psychologickou hru, jako jakési podobenství či dokonce jako komedii. Napovíš, k jakému způsobu ses během příprav se svým týmem přiklonil ty?

Zdeněk Dušek: Inscenace by měla působit civilně, přestože není psychologická. Měla by působit komicky, přestože Zelenkova hra není veselá. Význam slova podobenství mi tak trochu uniká, budu se muset podívat do slovníku, ale jestliže v textu nějaké podobenství je, pokusím se to nepokazit.