Eva Jiřikovská v medailonu České televize

Slovácké divadlo je líhní velkých osobností. A nemusí to být jenom herci. Jednou takovou je i výtvarnice Eva Jiřikovská. Je podepsaná pod návrhy kostýmů, scén, před nedávnem bojovala i o Českého lva jako autorka plakátu k dokumentárnímu filmu Můj otec Georgie Voskovec. Její věhlas už dávno překročil hranice regionu. Ve čtvrtek o ní točila medailon Česká televize.

„Eva Jiřikovská je výraznou osobností a na takové by se mělo upozorňovat,“ je přesvědčená televizní dramaturgyně Nora Obrtelová, jež natáčení iniciovala. Eva Jiřikovská při něm vzpomínala na své divadelní začátky, ale vyznávala se také z lásky ke Slováckému divadlu a nezapomněla vzpomenout, co všechno ji v blízké budoucnosti čeká. „Byla jsem lehce nervózní, protože raději vymýšlím, tvořím, než o divadle povídám. Ale pak jsem si tak nějak řekla: ´uvidíš, co z tebe vypadne´ a šla jsem do toho,“ svěřuje se sympatická blondýna, jež právě pracuje na muzikálu Kdyby tisíc klarinetů a hned vysvětluje, jak scénografii pojala. „Chtěli bychom dostat Klarinety do dnešní doby. Dnes je ten muzikál stále velmi aktuální. Kostýmy budou s jemným akcentem na 60. léta. Neb ta doba byla v odívání nádherná. Už jen to, co si dokázaly naše maminky načesat na svých hlavách, čím to tužily a jak to uměly nosit!“ Máme se tedy nač těšit. Premiéra muzikálu proběhne v polovině dubna, medailon o Evě Jiřikovská bude na obrazovkách České televize odvysílaný v březnu.
(Evě Jiřikovské byla na letošním Divadelním plese jako první osobnosti udělena Cena komediantů za kostýmy k inscenaci Modré květy.)

Ceny Největší z pierotů drží v rukou Alžběta Kynclová a Martin Vrtáček, Cenu komediantů pak Eva Jiřikovská