FOTOGALERIE: Zahajovací zkouška KDY bude po válce

Autentickou koláž KDY bude po válce, která vstoupí na uherskohradišťské jeviště na konci dubna ve světové premiéře a přiblíží příběhy žen a dětí za první světové války, připravuje ve Slováckém divadle režisérka Zoja Mikotová. "O tématu první světové války jsem věděla a přemýšlela docela dlouho," řekla režisérka, která se do Slováckého divadla vrací už popáté.  "Chceme, aby téma hry zůstalo vážné, ale ne jenom děsivé. Aby bylo i citové a diváka se dotklo," dodala. Jak to vypadalo na zahajovací zkoušce se podívejte ve fotogalerii Marka Malůška zde.

Autorskou, autentickou koláž KDY bude po válce speciálně pro Slovácké divadlo vytvořil zkušený režisérsko-dramaturgický tandem Zoja Mikotová a Iva Šulajová.

"Jde o koláž sestavenou z dobových materiálů takzvané Velké války. Dopisy, deníky, novinové zprávy, písně, básně, dětské čítanky apod. Její charakter by se dal nazvat poetickou až surreálnou. Textový podklad je scénářem, jehož podoba se během zkoušení může a asi i bude dále měnit. Nejde tedy o historickou rekonstrukci ani o původní divadelní hru ve smyslu klasického divadelního textu," přiblížila novinku dramaturgyně Iva Šulajová.

Novinku se souborem nastuduje Zoja Mikotová. "Režisérka s mimořádným citem a něhou přivádí na jeviště tituly, které se rázem stávají hity sezóny. Stačí připomenout dojemné příběhy Oskar a růžová paní o nemocném chlapci, či Deník Anne Frankové, který se v lednu vrátí na jeviště, i nejnovější Špalíček veršů a pohádek," řekl tiskový mluvčí a herec Josef Kubáník.

Iva Šulajová dále odkrývá otázky, kterými se hra zabývá. "Původní ´červencové dobrodružství´ roku 1914, jak mnozí nadšení mladí vojáci chápali nástup do armády, se nakonec překvapivě protáhlo a bezprecedentně rozrostlo. Podle některých badatelů se lidská společnost po takzvané Velké válce už nikdy nevrátila do etických poměrů před rokem 1914. My se chceme na toto téma podívat z hlediska lidské emoce, ale v pozadí máme fakta a držíme se jich," dodává.

Kdo je Zoja Mikotová

Česká režisérka, choreografka a vysokoškolská pedagožka Zoja Mikotová se narodila roku 1951 v Brně. Maturovala na textilní škole, ale módě se nikdy nevěnovala. Zpočátku se živila rozmanitými výtvarnými a grafickými pracemi, učila děti, pracovala jako technik a kulisák v divadle. V roce 1992 založila na JAMU na tehdejší dobu velmi novátorský ateliér Výchovná dramatika neslyšících a této problematice se věnuje dodnes. Režírovala v řadě divadel u nás i v zahraničí. Ve Slováckém divadle v roce 2010 uvedla celosvětově známého Pinocchia s Tomášem Šulajem a Pavlem Majkusem, o dva roky později dojemného Oskara a růžovou paní s hostující Květou Fialovou a v roce 2015 krásný a křehký Deník Anne Frankové, který se nyní opět vrátil do repertoáru. V loňském roce přivedla Zoja Mikotová na uherskohradišťské jeviště Hrubínův Špalíček veršů a pohádek.