Fotograf Marek Malůšek vystavuje v Obecním domě v Praze

Dvorní fotograf Slováckého divadla, středoškolský pedagog, kurátor a hudebník Marek Malůšek vystavuje od minulého týdne v Obecním doměPraze. Jeho fotografie pořízené ve Slováckém divadle a Městském divadle ve Zlíně jsou součástí výstavy Česká divadelní fotografie.

"Miluji imaginaci, která, pokud se vše daří, na jevišti ve specifické podobě vzniká. Focení v divadle je obtížné a vyžaduje zkušenosti i nejlepší profesionální techniku. Fotograf se nemůže spoléhat na automatiku fotoaparátu, všechna nastavení je nezbytné řešit intuitivně na základě zkušeností. A musím přiznat, že je pro mě fascinující, přihlížet vzniku inscenací, sledovat postupné hledání, celý ten úžasný a náročný proces práce a úsilí tolika lidí. Vše je vždy plné emocí," uvedl fotograf.

Doposud nejrozsáhlejší výstava, kterou připravil Institut umění – Divadelní ústav a Národní muzeum v Praze, mapuje historii české divadelní fotografie od druhé poloviny 19. století až po současnost. Organizátoři výstavou zároveň přispívají k oslavám stého výročí založení Československa, které připadají právě na letošní rok.

Hlavním tématem výstavy je zachycení divadelní akce - v tradičním divadelním i veřejném prostoru. V širším kontextu se pak výstava věnuje také dalšímu využití média fotografie v divadle – ať už přímo v inscenaci jako integrální součásti scénografie nebo jako grafického prvku využívaného pro propagaci. Cílem projektu je poprvé v historii představit českou divadelní fotografii v celém procesu jejího vývoje od prvních fotografií v polovině 19. století až do současnosti.

Rozhovor s Markem Malůškem si můžete přečíst v novém čísle divadelního dvouměsíčníku Časopis, které vyšlo ve středu 9. května, a je zdarma k dispozici přímo v divadle.