Herci finišují s novinkou Přelet nad kukaččím hnízdem

Studená šedá místnost, zamřížované okno, prosklená kukaň sestry Ratchedové, pár židlí, stůl, kolečkové křeslo… zhruba takto vypadá scéna k právě vznikající novince režiséra Igora Stránského Přelet nad kukaččím hnízdem, kterou na začátku listopadu uvede Slovácké divadlo. "Dramatizace je velmi moderní a akční a stojí za to, abychom ji dělali. Není to hra o bláznech a psychiatrii, ale o systému a jeho zneužití jedincem a návratu ducha lidem, kterým byl odebrán," říká Igor Stránský. Premiéra se uskuteční už v sobotu 9. listopadu!

Hra Dalea Wassermana vznikla podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Dílo proslavila především dnes již kultovní filmová adaptace Miloše Formana z roku 1975 s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.

"Zcela záměrně se vyhýbám srovnání s geniálním filmem Miloše Formana. Pro moji práci je rozhodující román Kena Keseyho, resp. jeho dramatizace Dalem Wassermanem. Zde se už Forman značně vzdaluje. Chtěl bych, aby byl divák naší inscenací a jejím výkladem natolik zaujatý, že by neměl čas na jakoukoliv konfrontaci s filmem," dodává Stránský.

"Divadelní hra využívá motivů, jež slavná filmová adaptace Miloše Formana opomíjela: významněji se navrací především k indiánskému Náčelníku Bromdenovi. Ten ve svých schizofrenických vizích přesně pojmenovává podstatu nelidského systému, který na oddělení vytvořila sestra Ratchedová," doplňuje dramaturgyně inscenace Markéta Špetíková.

V hlavních rolích se představí Pavlína Hejcmanová jako sestra Ratchedová a Tomáš Šulaj jako Randle Patrick McMurphy. Postavu náčelníka Bromdena svěřil režisér Igor Stránský Jiřímu Hejcmanovi.

Autorkou kostýmů je Marie Jirásková, hudbu složil Martin Štědroň a výpravu vytvořil Jaroslav Milfajt. Pohybové spolupráce se ujal Igor Dostálek a divadelníci mají rovněž odbornou poradkyni, uherskohradišťskou psychiatričku MUDr. Soňu Hronovou.

O čem je Přelet nad kukaččím hnízdem?

Děj se odehrává v psychiatrické léčebně, do které přichází profesionální karetní hráč Randle Patrick McMurphy, který má soudem nařízenou léčbu. Jeho představa pokojného života v ústavu je od začátku konfrontovaná s praktikami despotické vrchní sestry Ratchedové, která v součinnosti s vedoucím lékařem svému oddělení vládne pevnou rukou. Randle chce apatické muže probudit k životu a vlít jim do žil trochu života, který on sám dokáže naplno užívat. Ale pravidla jsou nelítostná: pakliže bude McMurphy schopen jednat v rámci systému vnuceného Velkou sestrou, může sám nad sebou vládnout. Jestliže se mu však vzpříčí, bude rozdrcen.

Více informací o nové inscenaci přineseme už příští středu 6. listopadu v divadelním Časopisu!