Herci navštívili Psychiatrickou nemocnici v Kroměříži

Herci Slováckého divadla měli v úterý 27. srpna jedinečný zážitek. Naskytla se jim totiž možnost navštívit známou Psychiatrickou nemocnici v Kroměříži. Návštěvu a besedu s primářem nemocnice MUDr. Petrem Možným divadelníci absolvovali v rámci přípravy na novou inscenaci Přelet nad kukaččím hnízdem, kterou se souborem příští týden začne zkoušet režisér Igor Stránský.

Skupinky asi dvanácti herců, nápovědky Zuzany Zvěřinové, dramaturgyně Markéty Špetíkové a režiséra Igora Stránského s manželkou se hned u vchodu do nemocnice ujal sám primář nemocnice Petr Možný. Na začátek divadelní skupina zavítala do divadelního sálu, který byl vybudován v letech 1903 – 1908.

Následovala téměř hodinu a půl trvající beseda, při které herci rozebírali román Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, podle něhož vznikla hra Dalea Wassermana Přelet nad kukaččím hnízdem a také slavný oscarový film režiséra Miloše FormanaJackem Nicholsonem v hlavní roli.

"Román i film Miloše Formana je mylně vnímán jako dokument o tom, jak to chodí na psychiatrii, a řada lidí má představu, že jde o realistický popis, jde ovšem jen o metaforu," upřesnil divadelníkům na začátku debaty primář Petr Možný.

"Psychiatrie je ve hře zástupný problém. Jde především o myšlení a ovládání jedince, které na oddělení praktikuje vrchní sestra Ratchedová. Každopádně to, co se děje ve státě, mě mobilizuje k tomu, abych uváděl takovou hru," doplnil režisér Igor Stránský.

Během besedy nechal primář Petr Možný divadelníky nahlédnout "pod pokličku" své práce a odpovídal rovněž na zvídavé a zvědavé dotazy herců.

"Nás zajímá především člověk a jeho příběh a jak mu můžeme pomoct. Nemoc můžeme vnímat jako klec a léčba je osvobození z této klece. Takže skutečný přístup k pacientům je přesně opačný než ve hře, kde chtějí pacienty držet ´pod zámkem´," upřesnil Petr Možný s tím, že Psychiatrická nemocnice v Kroměříži každoročně propouští pět tisíc pacientů a asi sto až sto padesát lidí zůstává v nemocnici dlouhodobě.

Po debatě měli divadelníci unikátní možnost navštívit také dvě psychiatrická oddělení, jedno mužské uzavřené a druhé smíšené otevřené.

"Byl to zvláštní pocit sledovat pacienty přímo na oddělení. Cítila jsem i mírné rozpaky," svěřila se jedna z účastnic návštěvy, dramaturgyně inscenace Markéta Špetíková. "Každopádně silný zážitek," doplnil herec David Vaculík, který v inscenaci ztvární jednoho z chovanců psychiatrické léčebny.

Psychiatrická nemocnice v Kroměříži je specializovaný psychiatrický léčebný ústav, jehož zřizovatelem je Ministerstvo zdravotnictví České republiky a má bohatou, více než stoletou, historii. Areál byl zařazen na seznam kulturních památek ČR a je památkově chráněn od roku 1958. Současně se jedná o jediné lůžkové zdravotnické psychiatrické zařízení v kraji.

Do července 2013 byl ústav veden jako léčebna. Ředitelem nemocnice je od roku 2009 psychiatr a psychoterapeut MUDr. Petr Možný. Jejím prvním ředitelem byl MUDr. Vincenc Návrat, který nemocnici vedl v letech 1905 – 1933.

Přelet nad kukaččím hnízdem v režii Igora StránskéhoTomášem Šulajem v hlavní roli bude mít ve Slováckém divadle premiéru 9. listopadu.

Blanka Šmejdovcová