Herci se rozloučili s Křížem u potoka. Diváci tleskali vestoje

Uherskohradišťští divadelníci se včera rozloučili s oceňovanou inscenací Kříž u potoka. Poslední představení odměnilo publikum nadšeným potleskem vestoje. Drama Karoliny Světlé z roku 1868 ve Slováckém divadle nastudoval režisér Martin Františák. Na derniéře se v roli Evy objevila ostravská herečka a letošní nominantka na Cenu Thálie v oboru činohra Pavla Gajdošíková, která nahradila těhotnou Kláru Vojtkovou

"Kříž u potoka se stal v uplynulé sezóně nejúspěšnější inscenací a získal Slováckého Oskara i cenu odborné poroty Největší z pierotů. Nedávno úspěšně reprezentoval region na Mezinárodním festivalu Divadlo Plzeň, kam jezdí opravdu ty nejlepší soubory od nás i ze zahraničí, a dva představitelé hlavních rolí – Klára Vojtková a Tomáš Šulaj jsou nominovaní na prestižní Cenu Thálie v oboru činohra. Slavnostní vyhlášení proběhne už 5. října v pražském Národním divadle," upřesnil ředitel divadla Michal Zetel.

"Cítím se skvěle a jsem nesmírně šťasten, povznesen a poctěn touto nominací. Je to stále ta nejvyšší meta, kterou může divadelní herec tady v Čechách a na Moravě dosáhnout," prozradil herec Tomáš Šulaj, který je nominovaný na Thálii za svůj mimořádný výkon v roli Ambrože Potockého.

Trofeje za mimořádné herecké výkony si letos odnesli tři představitelé hlavních rolí také v kategoriích Slovácký Oskar (cena diváků) a Největší z pierotů (cena odborné poroty) – Klára Vojtková (Slovácký Oskar 2018 a Největší z pierotů 2018)Tomáš Šulaj (Slovácký Oskar 2018) a Zdeněk Trčálek (Největší z pierotů 2018).

Kříž u potoka je román Karoliny Světlé z roku 1868. Patří mezi pět románů, které vznikly od poloviny 60. let 19. století a v nichž Světlá zachytila obraz krajiny a lidí v Podještědí, kam se uchýlila po smrti jediné dcerky. V tvorbě Světlé se mísí starší romantická tradice s postupy literárního realismu.

Dramatizaci Kříže u potoka pro Slovácké divadlo vytvořila dramatička Lenka Lagronová a v této podobě se hrál u nás poprvé. 

Rozhovor s hercem Tomášem Šulajem k nominaci na Cenu Thálie přineseme příští týden.