Herci Slováckého divadla si opět zazpívají s Haraficou

Už po dvanácté se letos spojí cimbálová muzika Harafica a herci Slováckého divadla. Oblíbená „Letní jízda“ se uskuteční v neděli 23. června ve Slováckém divadle. „Letošní Jízda s Haraficou bude v mnoha ohledech výjimečná. Kvůli obrovskému zájmu proběhnou totiž hned dva koncerty a ten druhý budou moct diváci sledovat živě přímo na našem divadelním Facebooku,“ prozrazuje mluvčí divadla a stálý účastník oblíbené akce Josef Kubáník.

„S Haraficou si letos kromě osvědčených tváří zazpívají i někteří herci Slováckého divadla úplně poprvé a domluvili jsme i speciálního hosta. Jeho jméno bude ale tajné do poslední chvíle,“ dodává Kubáník s tím, že oba koncerty již hlásí vyprodáno.

Cimbálová muzika Harafica dnes i přes svou nedlouhou historii patří ke stálicím hradišťského folkloru. Muzika byla založena v roce 1999 jako další z mladých dětských cimbálových muzik při ZUŠ v Uherském Hradišti.

Zakladatelem byl učitel Pavel Štulír, který dodnes patří mezi nejvýznamnější osobnosti v rozvoji folklóru a především cimbálových muzik na Uherskohradišťsku. V roce 2005 se muzika osamostatnila a rozhodla se nadále působit ve stávajícím složení, ale pod novým názvem – HARAFICA.

Uměleckým vedoucím je Petr Gablas, který nejenže navazuje na práci Pavla Štulíra, ale také obohacuje muziku svými znalostmi lidové hudby různých folklórních oblastí, ale i dalších hudebních žánrů, a tím jí dodává vysokou umělecko-interpretační hodnotu. Primášem muziky je od roku 2010 Martin Melichárek.

(blš)