Herci Slováckého divadla si převzali ceny

Slovácké divadlo v sobotu vyhlásilo výsledky ankety o nejoblíbenější herecké osobnosti loňského roku a zároveň i ceny odborné kritiky. Překvapení se nekonalo. Většinu trofejí posbíral muzikál Cikáni jdou do nebe, bodovaly i komedie Penzion pro svobodné pány a Harold a Maude.

Nejvíce hlasů v anketě o Slováckého Oskara poslali diváci Pavlíně Vaškové a Tomáši Šulajovi. Oba herci hrají jedny z hlavních rolí v muzikálu Cikáni jdou do nebe, jež se zároveň stal nejoblíbenější inscenací roku 2010. Muzikál plný emocemi nabitých hudebních čísel měl premiéru na konci loňského roku v režii Radka Balaše a diváky pravidelně na konci zvedá ze sedadel, když dlouho aplaudují ve stoje. „Jsem pyšná na to, že jsem v souboru Slováckého divadla, který je plný profesionálů, co mají rádi divadlo. Cenu si ale zaslouží každý z kolegů. Jeden vedle druhého totiž večer co večer hraje naplno a váží si plného hlediště,“ svěřila se Pavlína Vašková.
Její herecký kolega, který si typický slovácký koštýř pro nepopulárnějšího herce převzal rovněž, diváky zaujal jako Buča ve zmiňovaném muzikálu, ale také hlavní rolí Michala v dramatu Očištění. „Jsem rád, že jsem se s textem Očištění potkal, protože je hodně aktuální. Vypovídá o současné společnosti a je moc dobře napsaný. A dvojnásobnou radost mám z toho, že zaujal i diváky. Pořád opakujeme, že máme nejchytřejší publikum, které se nebojí vážných a na první pohled ne úplně snadno uchopitelných témat,“ zamýšlí se herec.
Odborná kritika se s diváky shodla na titulu, i pro ni je největší událostí muzikál Cikáni jdou do nebe, herecké výkony ale vybrala z jiných inscenací. Nejlepší ženský herecký výkon podle ní odvedla Květa Fialová v roli Maude z komedie Harold a Maude, mezi herci bodoval Zdeněk Trčálek jako Halibut komedie Penzion pro svobodné pány. Obě inscenace režíroval Igor Stránský. „Ceny si vážím, je krásná. Ale co bychom byli bez diváků. I ten nejlepší herec by seděl doma se založenýma rukama,“ zhodnotila udílení cen Květa Fialová, o jejíž výkon se zajímala i komise udělující prestižní ceny Thálie.