Herec do každé hodiny. Po seniorech a zdravotnících přišli na řadu studenti

Už od jara, kdy Česko zasáhla vlna pandemie a kulturní zařízení jsou zavřená, se divadelníci z uherskohradišťské scény snaží být užiteční. 

Pavel Šupina se stal prvním Hercem do každé hodiny

Díky unikátní akci Jako na zavolanou potěšili herci Slováckého divadla desítky seniorů, kterým telefonovali a povídali si s nimi. Pro zdravotníky z Uherskohradišťské nemocnice získali finanční prostředky díky online koncertu Díků není nikdy dost a sbírce v souboru. Nyní se zaměřili na studenty středních škol a přichází s unikátním projektem Herec do každé hodiny.

Podstata novinky je jednoduchá. Divadelníci se propojí do vyučování, ve kterém prozradí něco ze své praxe a obohatí tak probíranou látku. „Kromě výkladu jsme připraveni streamovat ukázky z našich inscenací, poskytnout fotografie a přiblížit vznik inscenací,” vysvětluje mluvčí divadla Josef Kubáník.

„Byl jsem nervózní,“ prozradil první z Herců do každé hodiny

Prvním, kdo se připojil do hodiny češtiny na hodonínském gymnáziu, byl Pavel Šupina. „Povídali jsme si o Gabriele Preissové, autorce hry Její pastorkyňa,“ prozradil Pavel, který před rokem ve slavném vesnickém dramatu ve Slováckém divadle pod režijním vedením Michala Zetela ztvárnil roli Števy.

Volba tématu nebyla náhodná. „Její pastorkyňu si můžou studenti vybrat jako povinně volitelnou četbu a pak se stane jejich maturitní otázkou. A navíc Gabriela Preissová v Hodoníně část života žila a právě tam objevila moravské nářečí nebo kroje. A tak se nám to tematicky hezky propojilo,“ svěřil Pavel.

Před prvním online workshopem byl hodně nervózní. „Víc než před premiérou Její pastorkyně,“ smál se Pavel Šupina. Studenti ho v tom ale nenechali. „Bylo to moc fajn a odnesl jsem si z celého workshopu moc dobrý pocit. I po jeho oficiálním skončení ještě někteří studenti zůstali online a povídali jsme si dalších čtyřicet minut,“ usmíval se.

Co na Herce do každé hodiny říkají studenti

„Přiblížilo mi to, jaké je to být hercem.“

„Oceňuji osobní kontakt s takto nadaným umělcem.“

„Moc děkujeme! Chci vám popřát mnoho sil v této nelehké době. Snad se brzy ve Slováckém divadle setkáme. Bylo to zajímavé.“

„Zaujaly mě postřehy z divadelního prostředí. Děkuji za workshop!“

„Bavilo mě povídání o tom, jakým způsobem se stavěl k roli, kterou hraje, a jaké poselství s sebou může nést drama, které se odehrává v dobách tak dávných.“

„Zaujal mě život herce mimo Prahu, protože většina rozhovorů je s herci působícími právě v Praze.“

„Bavilo mě zpracování role podle toho, jaká je dnešní morálka a situace. Hudba jako inspirace pro roli. Myslím, že mi to do budoucna dokáže hodně pomoci.“

„Zaujal mě hlavně Pavel Šupina jako člověk a jeho příjemný projev.“

„Studenti byli nadšení a my taky,“ těší učitelku

„Jsem nadšená, protože se nám do výuky podařilo dostat něco úplně nového. Spojili jsme dvě třídy a podle reakcí studentů byli nadšení i oni,“ hodnotí akci středoškolská učitelka Andrea Baumannová.

O čem budou další workshopy?

V uměleckém souboru Slováckého divadla se nachází lidé mnoha talentů. O těch mohou se studenty mluvit a předat jim své zkušenosti.

„Například Jitka Hlaváčová vystudovala taneční pedagogiku, Pavel Hromádka má stejně jako náš umělecký šéf Lukáš Kopecký bohaté zkušenosti s rozhlasovými hrami, další se věnují hudebním projektům,” vyjmenovává herec a divadelní mluvčí Josef Kubáník, který se sám specializuje na správu sociálních sítí a je známý i jako autor úspěšných knih. „Rozhodně netoužíme být baviči, kteří zpříjemní hodinu veselými historkami, ale chceme být v této nešťastné době užiteční,“ dodává Josef Kubáník.

Chcete herce do své hodiny? Napište Monice

Pokud mají učitelé nebo studenti zájem o online workshop s herci Slováckého divadla, stačí jediný e-mail. Ozvat se mohou Monice Kalinové z marketingového oddělení divadla na kalinova@slovackedivadlo.cz.