Herec Tomáš Šulaj: "Jsem nesmírně šťasten, povznesen a poctěn"

Herec a stálice Slováckého divadla Tomáš Šulaj byl nedávno nominovaný na Cenu Thálie za svůj mimořádný výkon v inscenaci režiséra Martina Františáka Kříž u potoka. Jednu Thálii za muzikál Donaha! už doma má, a zda ocenění získá i podruhé, se dozví už 5. října, kdy proběhne v pražském Národním divadle slavnostní večer s předáváním těchto nejprestižnějších hereckých cen. "Thálie je stále ta nejvyšší meta, kterou může divadelní herec tady v Čechách a na Moravě dosáhnout," říká Tomáš Šulaj.

Tome, gratuluji k nominaci na Cenu Thálie. Jak se cítíš jako čerstvě nominovaný?

Cítím se skvěle a jsem nesmírně šťasten, povznesen a poctěn touto nominací. Já tuto informaci věděl už od poloviny června, ale nesměl jsem o ní mluvit do tiskové konference, která proběhla v Praze 10. září. Takže tu prvotní euforii jsem prožil už před prázdninami, a musím říct, že mi pořád vydržela.

Ty už jsi jednu Thálii – za muzikál Donaha! – získal. Je to teď jiné, když jde o nominaci za činohru?

Ani nevím, jestli je to jiné, je to stále ta nejvyšší meta, kterou může divadelní herec tady v Čechách a na Moravě dosáhnout. Navíc jsem za činohru už jednou nominovaný byl, ale to bylo za roli Jury Barana v Národním divadle Brno. Takže radost a euforie stále stejná.

Co pro tebe toto prestižní ocenění a nominace znamená?

Jak jsem psal, je to největší možné ocenění pro herce v naší republice. Ale nevnímám to jen jako poctu pro sebe, ale pro celé Slovácké divadlo. Tímto dokazujeme, že jsme kvalitní soubor, i když ležíme úplně na východě republiky. A že si zasloužíme podporu a pozornost, a myslím, že by tato podpora měla být daleko větší. Protože nereprezentujeme jen město Uherské Hradiště, ale i celý Zlínský kraj.

Jak vzpomínáš na roli Ambrože Potockého a co ti tato zkušenost dala?

Nevzpomínám, pořád s ním žiju a je to krásné žití. A co mi to dalo? Je to pro mne jiná herecká poloha, zklidněná, potlačovaně emotivní. Já jsem většinou na jevišti takový „energiser“ a tady mě Francin (režisér Martin Františák) upomínal, abych ubral, ubral, a zase ubral a výsledek je takový, že prý hraju v Kříži úplně jinak než doposud.

Ve Slováckém divadle právě začínáš zkoušet novou inscenaci  Přelet nad kukaččím hnízdem s Igorem Stránským, kde ztvárníš hlavní roli Patricka McMurphyho. Jak se těšíš?

Těším se, jsme zatím v úplném začátku, takže nevím, co k tomu víc napsat či říct. Hra je to moc krásná, v lecčems krásnější než film a s Igorem Stránským jsem už dlouho nepracoval, takže se TĚŠÍM!!!

(blš)

Tomáš Šulaj

Narodil se v roce 1976 v Přerově. Vystudoval činoherní herectví na JAMU. Působil v Národním divadle Praha i Brno. V angažmá Slováckého divadla je od roku 1999. Je držitelem Ceny Thálie za muzikál Donaha! a dalších ocenění – Slovácký Oskar, Největší z pierotů, Harlekýn a nominace na Cenu Alfreda Radoka, Cenu České divadlo a Cenu Thálie. Momentálně jej můžete vidět jako právníka Billyho Flynna v muzikálu Chicago, Věcného/Otce ve hře Šimona Cabana Kocourkov-Brod, advokát Kramera v komedii Dva úplně nazí muži nebo Rychlonožku v Rychlých šípech.