Hit Úča musí pryč! bude mít třicátou reprízu

Bystrá komedie jednoho z nejhranějších německých dramatiků Lutze Hübnera  Úča musí pryč! v režii Michala Zetela slaví v sobotu 26. května už třicátou reprízu. Aktuální hořká komedie je od lednové premiéry neustále až do prázdnin beznadějně vyprodaná. "O lístky na Úču si lidé volají v podstatě denně, snažíme se s uměleckou tajemnicí do prodeje přidávat co nejvíc repríz, ale nejde to hned. Kdo si ale počká, ten se dočká. Na každého se určitě časem dostane," uvedla Monika Kalinová z marketingového oddělení divadla.

Inscenace vznikla ve spolupráci se Základní školou UNESCO Uherské Hradiště a divadlo ji uvádí v rámci alternativní dramaturgické linie SLoffÁCKÉ DIVADLO v netradičním prostoru školní třídy. "Naším cílem je v rámci tohoto cyklu oslovení těch skupin diváků, pro které není návštěva tradiční divadelní budovy pravidelným zvykem, ale jimž může předkládané téma něco říct. Jedinečné je také propojení netradičních míst s tématem her, proto i tuto novinku uvedeme přímo ve školní třídě," řekl režisér Michal Zetel.

Hra reaguje na proměny smyslu školního vzdělávání a pokračující hledání jeho nejlepší možné podoby. "Základní rámec je vlastně velmi jednoduchý - pět rodičů žáků páté třídy se rozhodne, že přesvědčí třídní učitelku svých dětí, aby se třídnictví vzdala. Domluví si s ní schůzku - jenže paní učitelka se nechce dát tak lehce. A celé se to nakonec zamotá a zkomplikuje, jak nikdo nepředpokládal," doplnila dramaturgyně Markéta Špetíková.

Ve hře účinkují Pavlína Hejcmanová, Jitka Hlaváčová, Tereza Novotná, Irena Vacková, Petr Čagánek, Josef Kubáník a Vladimír Salčák. Hru divadlo uvádí v překladu Michala Kotrouše.

Co řekli o komedii:

Michal Zetel: "Je to velmi zábavná komedie, vtipně a svižně napsaná. Má v sobě společenský potenciál, který by měl probudit diskuzi o smyslu vzdělávání."

Markéta Špetíková: "Autoru hry Lutzi Hübnerovi se podařilo vystihnout, co řeší spousta rodičů. Každá z té pětice rodičovských postav si pochopitelně přeje, aby její dítě v životě uspělo, pod čímž si ovšem představují, že se hlavně musí dostat na osmileté gymnázium. Je to chytře napsaná komedie, a tak v některých věcech až nebezpečně poznáváme sami sebe nebo své známé."

Monika Kalinová: "Tato komedie je výborně napsaná, skvěle zrežírovaná, všichni herci jsou úchvatní, k tomu autentické prostředí a téma, které všichni velmi dobře známe. Divákům se to líbí, a tak doporučují svým známým a ti šťastnější se na představení už dokonce dostali víckrát. Nejvíc se komedie líbí pedagogům."

Josef Kubáník: "Mám rád konverzační komedie, u kterých jsou blízko diváci. Nemusíte totiž myslet na velká gesta, která jsou nutná ve velkém divadle, aby vás viděli i diváci z šestnácté řady. Tady je to všechno na pětníku. A pak mě baví, že jde o komedii, která na konci dopadne úplně jinak, než si kdo na začátku může myslet."

Jitka Hlaváčová: "Baví mě samotná hra, baví mě kolegové, se kterými hraji, baví mě, kde se to bude hrát, prostě se bavím vším."