Hovory G: Jan Novák

Malá scéna Slováckého divadla bude v pořadu Hovory G po Milanu Lasicovi hostit dalšího velmi zajímavého hosta. Jan Gogola tentokrát vyzpovídá úspěšného spisovatele Jana Nováka. Stane se tak v úterý 27. dubna v 19.00 hodin.

Jan Novák je česko-americký spisovatel, scenárista a dramatik. Narodil se v Kolíně, ale v šestnácti letech s rodiči a sestrami emigroval v roce 1969 přes Rakousko do Spojených států. Otce přiměla k emigraci zpronevěra, kterou spáchal v kolínské záložně. Jan Novák vystudoval na Univesity of Chicago humanitní vědy a v tomto městě také se svou rodinou stále žije. Dnes píše především anglicky, svoje díla do češtiny nepřekládá. Tvrdí, že je docela přínosné, když to překládá někdo jiný, protože často objeví věci, které by přeložil jinak a hůř. Co mu nesedí, to si opraví podle svého. Jan Novák patří k mladší vrstvě emigrace, která vyrůstá v osobnosti teprve v zahraničí a je ve způsobu psaní podstatně méně zatížena českou literární tradicí. Jana Nováka stále přitahují české osudy, i když už více než třicet let žije v Americe. Traumata národního osudu a češství tvoří velmi podstatný tematický okruh jeho próz i dramat.
Novák debutoval povídkovou sbírkou Striptease Chicago (1983) z prostředí československých emigrantů v Americe. Všechna svá další díla psal anglicky. Román Miliónový džíp (The Willys Dream Kit) čerpá z rodinné zkušenosti a zachycuje jeho životní příběh od mládí za nacistické okupace až po smrt v USA. Byl velmi příznivě přijat a získal Carl Sandburg Award pro chicagské autory Friends of Literature Award, k českému vydání napsal předmluvu Václav Havel. Jako scenárista spolupracoval s Milošem Formanem na filmu Valmont, v 90. letech napsal scénář českého snímku Báječná léta pod psa a podílel se na scénářích Šeptej a Nejasná zpráva o konci světa. Jeho divadelní hra Aljaška byla uvedena brněnským Divadlem na provázku v roce 1994 a v roce 2000 hrálo bratislavské divadlo Astorka jeho hru Vražda sekerou v St. Petěrburgu. Novák rovněž přeložil do angličtiny Havlovy hry Audience, Vernisáž, Protest a Zahradní slavnost. Jeho kniha Komouši, grázlové, cikáni, fízlové & básníci (1995) o ročním českém pobytu s rodinou získala Carl Sandburg Award za literaturu faktu. Jeho rozsáhlé beletristické zpracování příběhu bratří Mašínů pod názvem Zatím dobrý (2004) získalo cenu Magnesia Litera pro knihu roku. V roce 2007 obdržel Jan Novák Cenu Josefa Škvoreckého za knihu Děda. V roce 2005 Novák natočil dokumentární film Občan Havel jede na dovolenou o policejním pronásledování V. Havla v roce 1985, v loňském roce pak dokumentární film Občan Havel přikuluje z doby o deset let dříve.