Igor Stránský: Mám rád humor, při kterém někdy trochu mrazí v zádech

Přestože generálkový týden bývá hektický a největší nápor a zodpovědnost leží na režisérovi a přestože tento režisér nemůže byť na jediný den odložit zároveň svou zodpovědnost a povinnosti ředitelské, našel si Igor Stránský, jenž plní roli jak ředitele, tak i režiséra, krátkou chvilku na zodpovězení několika otázek. Dnes má premiéru komedie Popel a pálenka v hlavní roli s Květou Fialovou...

Proč jste si vybral Ahlforsovu komedii? Byla jednou z velkých motivací další spolupráce s Květou Fialovou?
Ano, hledali jsme vhodný titul, který by byl tzv. do třetice pro paní Květu. A když se mi dostala do rukou Ahlforsova komedie Popel a pálenka, neváhal jsem ani na okamžik.

Co jiného Vás na této hře ještě lákalo?
Kromě hlavní představitelky, kterou ztvárňuje Květa Fialová, je zde ještě šest dalších výrazných postav, takže v této hře není jediná postava, která by měla podřadný úkol. A co může být lepšího, než nabídnout hercům sedm velice zajímavých hereckých příležitostí?

Čím bylo toto zkoušení odlišné například od zkoušení komedie Harold a Maude?
Když jsem začínal studovat Harold a Maude, byl jsem od začátku přesvědčen, že role Maude byla snad přímo pro Květu Fialovou napsána. U postavy Věry Malmgrenové, kterou v Popelu a pálence Květa Fialová vytváří, mne žene vpřed představa, že by to mohla být zcela jinačí paní Květa, než jakou doposud známe. A snad se nám to podaří.

Jaký je Váš osobní vztah k žánru černé komedie?
Mám rád humor, při kterém vám někdy trochu mrazí v zádech.