Igor Stránský: Thálie je třešničkou na pětiposchoďovém dortu.

Dnes ve Slováckém divadle publiku ukážeme Cenu Thálie. Stane se tak po další repríze komedie Harold a Maude. Kromě oceněné Květy Fialové u toho budou i další kolegové i režisér inscenace Igor Stránský. Právě on byl u toho, když se před několika týdny v Národním divadle prestižní ocenění udělovala. Jak na napínavé chvíle vzpomíná?

U divadla jste zažil už spoustu zajímavého, ale herečka z inscenace, kterou jste režíroval, dostala Thálii poprvé. Jaký je to pocit?
Pocit je to hřejivý a krásný. Ale daleko příjemnější pocit mám z celkové práce s paní Květou. Který vynikající slavný pražský herec by odešel z centra na oblast a tam pracoval s chutí a láskou? Většinou se z Prahy odchází za kšeftem, kde se těží z tváří, které jsou vidět v médiích. Role Maude v podání Květy Fialové, to je hluboký pocit víry a pravdy. A proto si myslím, že Thálie je ve správných rukou.

Když jste do Národního divadla na vyhlašování Thálií jel, nakolik jste věřil v úspěch?
Svému okolí jsem nechtěl dát nic najevo, ale jistota, že Thálii dostane paní Květa byla téměř stoprocentní. Viděl jsem ji hrát v téměř padesáti reprízách a ani jedno představení nebylo v ničem ošizené, odbyté. Tím více se podivuji nad tím, jak někteří „odborníci“ odsuzují něco, co sami vůbec neviděli. Pro ně je totiž příliš náročné zvednou zadek a přijet z Prahy do Uherského Hradiště.

Jaká byla během večera atmosféra? Byli jste nervózní?
Atmosféra byla příjemná a nervózní jsem nebyl. Věřil jsem.. Zato kolega Kubáník, který tam byl se mnou, se třásl jako ratlík.

V ředitelně Národního divadla jste se sešel s celou řadou osobností. Jak reagovaly?
Je to velice příjemné zjištění, jak výrazné osobnosti české kultury a českého divadla hodnotí práci Slováckého divadla s uznáním a respektem.

Jak vlastně na zkoušení komedie Harold a Maude vzpomínáte?
Zkoušení to bylo krásné a pohodové. Paní Květa jezdila na každou zkoušku maximálně připravená, dokonce téměř měsíc před premiérou zrušila všechny ostatní závazky, aby mohla být pořád s námi v divadle a nemusela do Prahy odjíždět za prací. Když se ohlédnu zpátky, tak musím znovu zopakovat, že tím, jak jsem přistoupil na nabídku paní Fialové, jsem udělal nejlepší rozhodnutí mého profesního života.

Napadlo vás, že saháte po Thálii?
Ne. Ani trochu. Thálie je pouhou třešničkou na pětiposchoďovém dortu.

Určitě tu otázku dostáváte stále častěji a neodpustím si ji ani já. Máte v plánu další inscenaci s představiteli Harolda a Maude?
Ano, uvažujeme o této možnosti. Jako principál si myslím, že by bylo hříchem, kdyby tato šance zůstala nevyužita.

Umíte ve třech větách pojmenovat, v čem je osobnost Květy Fialové mimořádná?
Proč tři věty, když stačí tři slova. Pokora, Pracovitost a Láska.

Jakou její vlastnost byste chtěl mít?
Jsem možná neskromný, ale chtěl bych mít všechny tři.