Igor Stránský začal připravovat Přelet nad kukaččím hnízdem

Začali jsme připravovat dlouho očekávaný hit letošního podzimu Přelet nad kukaččím hnízdem! Kultovní zápas o lidskou svobodu a důstojnost a brilantní analýzu manipulace přivede na uherskohradišťské jeviště režisér Igor Stránský. Premiéra se uskuteční 9. listopadu. "Dramatizace je velmi moderní a akční a stojí za to, abychom ji dělali. Není to hra o bláznech a psychiatrii, ale o systému a jeho zneužití jedincem a návratu ducha lidem, kterým byl odebrán," uvedl Igor Stránský na úterní zahajovací zkoušce.

Igora Stránského zajímají ve hře tři motivy – vnitřní svoboda je nezcizitelná, diktatura moci a téma člověka, který těžko hledá slova, má-li co opravdového říct. Režisér rovněž podotýká, že by se rád vyhnul srovnávání inscenace se slavným filmem Miloše Formana.

"Zcela záměrně se vyhýbám srovnání s geniálním filmem Miloše Formana. Pro moji práci je rozhodující román Kena Keseyho, resp. jeho dramatizace Dalem Wassermanem. Zde se už Forman značně vzdaluje. Chtěl bych, aby byl divák naší inscenací a jejím výkladem natolik zaujatý, že by neměl čas na jakoukoliv konfrontaci s filmem," dodal Stránský.

Hra Dalea Wassermana vznikla podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Dílo proslavila především dnes již kultovní filmová adaptace Miloše Formana z roku 1975 s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.

Děj se odehrává v psychiatrické léčebně, do které přichází profesionální karetní hráč Randle Patrick McMurphy, který má soudem nařízenou léčbu. Jeho představa pokojného života v ústavu je od začátku konfrontovaná s praktikami despotické vrchní sestry Mildred Ratchedové, která v součinnosti s vedoucím lékařem svému oddělení vládne pevnou rukou. Randall chce apatické muže probudit k životu a vlít jim do žil trochu života, který on sám dokáže naplno užívat.

"Divadelní hra využívá motivů, jež slavná filmová adaptace Miloše Formana opomíjela: významněji se navrací především k indiánskému Náčelníku Bromdenovi. Ten ve svých schizofrenických vizích přesně pojmenovává podstatu nelidského systému, který na oddělení vytvořila sestra Ratchedová," doplnila dramaturgyně inscenace Markéta Špetíková.

V hlavních rolích se představí Pavlína Hejcmanová jako sestra Ratchedová a Tomáš Šulaj jako Randle Patrick McMurphy. Postavu náčelníka Bromdena svěřil režisér Igor Stránský Jiřímu Hejcmanovi.

Autorkou kostýmů je Marie Jirásková, hudbu složil Martin Štědroň a scénu vytvořil Jaroslav Milfajt. Pohybové spolupráce se ujme Igor Dostálek. Divadelníci budou mít rovněž odbornou poradkyni, uherskohradišťskou psychiatričku MUDr. Soňu Hronovou.

(blš)