Igor Stránský začne po prázdninách zkoušet Přelet nad kukaččím hnízdem

Slavné drama Přelet nad kukaččím hnízdem začne na podzim ve Slováckém divadle připravovat režisér Igor Stránský. Premiéra je naplánována na listopad a bude posledním titulem letošního předplatného, které se neslo v duchu sloganu "Přijďte na kus!"

"Před pár lety, bylo to ještě v době, kdy jsem řediteloval, jsem v nějakém rozhovoru uvedl, že jsem nejšťastnější, když mohu odejít z kanceláře na jeviště a tam se věnovat pouze studované inscenaci. Provozní problémy, a bylo jich mnohdy až nad hlavu, ty musely počkat až do konce zkoušky. Nyní jsem ´volný´ a mohu se neomezeně věnovat práci, kterou jsem si vybral. Dělám to, co chci, ne to, co musím. Na svoji další práci ve ´Slováckém´ se těším moc, protože každá nová inscenace je nové a krásné dobrodružství, které prožíváte s lidmi, které máte rád," uvedl režisér a dlouholetý ředitel Slováckého divadla.

Hra Dalea Wassermana vznikla podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Dílo proslavila především dnes již kultovní filmová adaptace Miloše Formana z roku 1975 s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.

Děj se odehrává v psychiatrické léčebně, do které přichází profesionální karetní hráč Randall Patrick McMurphy, který má soudem nařízenou léčbu. Jeho představa pokojného života v ústavu je od začátku konfrontovaná s praktikami despotické vrchní sestry Mildred Ratchedové, která v součinnosti s vedoucím lékařem svému oddělení vládne pevnou rukou. Randall chce apatické muže probudit k životu a vlít jim do žil trochu života, který on sám dokáže naplno užívat.

Divadelní hra využívá motivů, jež slavná filmová adaptace Miloše Formana opomíjela: významněji se navrací především k indiánskému Náčelníku Bromdenovi. Ten ve svých schizofrenických vizích přesně pojmenovává podstatu nelidského systému, který na oddělení vytvořila sestra Ratchedová.

Režisér Igor Stránský slaví letos 50 let spolupráce se Slováckým divadlem. Velký rozhovor přineseme v zářijovém vydání Časopisu už ve středu 4. září!